Të fundit

Dorëzohet më në fund Hungaria, voton anëtarësimin e Suedisë në NATO

Parlamenti i Hungarisë ka aprovuar më në fund me votë anëtarësimin e Suedisë në NATO dy vite pasi Suedisa aplikoi për anëtarësim në Aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO) pas agresioni ustarak të Federatës Ruse në Ukrainë, raportoi The Guardian.

“Votimi, i cili u zhvillua në Budapest të hënën, pasoi takimin e së premtes midis kryeministrit suedez, Ulf Kristersson, dhe homologut të tij hungarez, Viktor Orbán, në të cilin ata ranë dakord të linin mënjanë mosmarrëveshjet e tyre – duke thënë se ishin ‘të përgatitur të vdisnin për njëri tjetrin’”, raportoi media britanike.

Suedia aplikoi për t’u bashkuar me NATO-n në maj 2022, në të njëjtën kohë me Finlandën, në një ndryshim historik në politikën e saj të sigurisë, i shkaktuar nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë në atë shkurt. Vonesat kanë çuar në zhgënjim midis anëtarëve të aleancës me Orbanin, një nacionalist i djathtë që ka krijuar lidhje të ngushta me Rusinë.

Video nga Paradoks

"Sa ma budallë mashkulli ma shumë dhunë", "Fejohen për ni t'shkume n'deti": Valon Syla flet për dhunën ndaj grave, u drejtohet Vjosa Osmanit e Albulena Haxhiut - "Siguria financiare zgjidh shumë sene"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci