Të fundit

Kancelari gjerman: Vendet e NATO-s dhe BE-së nuk do të dërgojnë trupa tokësore në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të martën se vendet perëndimore nuk do të dërgojnë trupa tokësore në Ukrainë, duke hedhur poshtë sugjerimin e fundit të presidentit francez Emmanuel Macron.

“Ajo që u ra dakord me njëri-tjetrin që nga fillimi vlen edhe për të ardhmen, domethënë që nuk do të ketë trupa tokësore në tokën ukrainase që do të dërgohen atje nga shtetet evropiane, ose shtetet e NATO-s”, u tha Scholz gazetarëve gjatë një vizite në jugperëndim të qytetit Freiburg.

Komentet e tij erdhën vetëm një ditë pasi presidenti francez Emmanuel Macron kishte sugjeruar dërgimin e trupave tokësore perëndimore në Ukrainë, në mënyrë që të mbështesin ukrainasit në mbrojtjen e vendit të tyre kundër Rusisë.

“Nuk ka asnjë konsensus sot që trupat tokësore duhet të dislokohen në mënyrë zyrtare… por asgjë nuk duhet të përjashtohet”, tha Macron në një konferencë shtypi në Paris, pasi priti liderët perëndimorë për një konferencë për të diskutuar mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

“Ne do të bëjmë gjithçka që duhet për të siguruar që Rusia nuk mund ta fitojë këtë luftë”, tha Macron.

Video nga Paradoks

"Sa ma budallë mashkulli ma shumë dhunë", "Fejohen për ni t'shkume n'deti": Valon Syla flet për dhunën ndaj grave, u drejtohet Vjosa Osmanit e Albulena Haxhiut - "Siguria financiare zgjidh shumë sene"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci