Të fundit

​Bllokada e qeverisë amerikane u shmang në minutën e fundit

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan miratoi sot një masë që evitoi një bllokadë të pjesshme të autoriteteve federale në minutën e fundit, por vetëm për një javë, koha në të cilën duhet të arrihet një marrëveshje për të shmangur mbylljen.

Dhoma e Ulët e Kongresit miratoi sot një masë që shtyn për një javë kërcënimin e paralizës së pjesshme të punës së autoriteteve federale gjatë fushatës për zgjedhjet presidenciale.

Masa duhet të konfirmohet ende nga Senati, gjë që konsiderohet formalitet pasi problem ishte kalimi i masës nga Dhoma e Përfaqësuesve. Marrëveshja parashikon një zgjatje të financimit deri më 8 mars, gjë që shmang bllokimin e punës së shumë agjencive shtetërore dhe shërbimeve publike.

Ligjvënësit pranë ish-presidentit Donald Trump po bllokojnë me këmbëngulje miratimin e buxhetit 2024, edhe pse viti fiskal filloi më 1 tetor. SHBA aktualisht punon duke miratuar një sërë mini-faturash që zgjasin buxhetin me disa ditë, javë ose muaj çdo herë.

Në rast se skadon afati, të cilin amerikanët e quajnë “shutdown”, lista e pasojave të paralizës së punës është e gjatë. Kontrollorët e trafikut ajror do të shkonin pa pagesë, parqet kombëtare pa para për mirëmbajtje, administratë do të pushonin së funksionuar etj. Kjo është hera e katërt që nga tetori që shtyhet afati.

Mini-buxheti, i cili fillimisht miratohet nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe më pas nga Senati, më në fund nënshkruhet nga presidenti Joe Biden.

Kanë kaluar dy muaj që kur kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, republikan, dhe udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer ranë dakord për buxhetin e këtij viti prej 1.59 trilionë dollarësh.

Agjencitë kryesore të vlerësimit në botë kanë paralajmëruar se tensioni i vazhdueshëm mbi buxhetin ndikon negativisht në vlerësimin e kreditit të vendit, borxhi i të cilit ka kaluar 34 miliardë dollarë./KP

Video nga Paradoks

"Sa ma budallë mashkulli ma shumë dhunë", "Fejohen për ni t'shkume n'deti": Valon Syla flet për dhunën ndaj grave, u drejtohet Vjosa Osmanit e Albulena Haxhiut - "Siguria financiare zgjidh shumë sene"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci