Të fundit

Hamasi thotë se shtatë pengje janë vrarë nga sulmet izraelite

Shtatë pengje izraelite, të cilët mbaheshin në Gazë, janë vrarë si rezultat i bombardimeve të enklavës nga ushtria izraelite, ka thënë të premten Abu Ubaida, zëdhënës i brigadave të krahut të armatosur të Hamasit “al-Qassam”.

Ai nuk ka dhënë detaje e as prova për të vërtetuar këtë supozim.

Sipas brigadave “al-Qassam” numri i pengjeve të vrara si pasojë e operacioneve të ushtrisë izraelite në Gazë tani ka tejkaluar 70-shin.

Zyrtarët izraelitë kanë refuzuar t’u përgjigjen mesazheve publike të Hamasit rreth pengjeve, duke e konsideruar këtë si “luftë psikologjike”.

Gjatë një armëpushimi njëjavor në fund të nëntorit, Hamasi liroi më shumë se 100 pengje izraelite dhe të huaj në këmbim të rreth 240 të burgosurve palestinezë.

Në fillim të luftës Hamasi kërcënoi se do të ekzekutonte pengjet si hakmarrje për sulmet ushtarake izraelite dhe Izraeli e ka akuzuar grupin militant për ekzekutimin e të paktën dy pengjeve, të gjetura nga ushtria izraelite.

Video nga Paradoks

Zana Avdiu shuan kurreshtjen, tregon se a ka të dashur - flet për martesë e fëmijë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci