Të fundit

Aleatët e Izraelit e dënojnë ashpër sulmin iranian

Izraeli u sulmua ditën e shtunë nga Irani me dhjetëra dronë.

Sulmi vjen pas disa ditësh pritjeje se Irani po përgatitej të sulmonte Izraelin si hakmarrje për një sulm që vrau një komandant të lartë Iranian, njofton Paparaci.

Aleatët e Izraelit pas sulmit Iranian, i kanë dale në mbrojtje shtetit izraelit, dhe kanë dënuar ashpër sulmin.

Më poshtë gjeni reagimet e shteteve që dënuan ashpër sulmin Iranian:

Reagimi i Joe Biden, President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

“Sapo u takova me ekipin tim të sigurisë kombëtare për një përditësim mbi sulmet e Iranit kundër Izraelit. Angazhimi ynë për sigurinë e Izraelit kundër kërcënimeve nga Irani dhe përfaqësuesit e tij është i hekurt.”

Reagimi i Rishi Sunak, Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar

“E dënoj në termat më të fortë sulmin e pamatur të regjimit iranian kundër Izraelit. Irani ka treguar se synon të mbjellë kaos në oborrin e tij. Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të mbrojë sigurinë e Izraelit dhe të gjithë partnerëve tanë rajonalë, përfshirë Jordaninë dhe Irakun. Së bashku me aleatët tanë, ne po punojmë urgjentisht për të stabilizuar situatën dhe për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm. Askush nuk dëshiron të shohë më shumë gjakderdhje.”

Reagimi i Olaf Scholz, Kancelar i Republikës Federative të Gjermanisë

“Sulmi ajror në drejtim të territorin izraelit që Irani e nisi sonte është i papërgjegjshëm dhe i pajustifikueshëm. Irani rrezikon të shkaktojë zjarr. Ne qëndrojmë ngushtë me Izraelin dhe tani do të diskutojmë gjithçka me aleatët tanë”.

Reagimi i Karl Nehammer, Kancelar i Republikës së Austrisë

“Sulmi i Iranit ndaj Izraelit duhet dënuar me termat më të forte të mundshëm. Austria është fuqimisht e vendosur ndaj sigurisë së Izraelit dhe ne i bëjmë thirrje Iranit për ndalimin e menjëhershëm të veprime armiqësore.”

Reagimi i Petr Fiala, Kryeministër i Republikës Çeke

“Ne qëndrojmë fuqimisht përkrah Izraelit dhe të drejtës së tij për të mbrojtur veten!”

Reagimi i Mark Rutte, Kryeministër i Holandës

“Situatë shumë shqetësuese në Lindjen e Mesme. Më herët gjatë ditës së sotme, Holanda dhe shtetet e tjera i dërguan një mesazh me zë të lartë dhe të qartë Iranit që të përmbahet nga sulmi ndaj Izraelit. Holanda dënon ashpër sulmet e Iranit ndaj Izraelit. Përshkallëzimi i mëtejshëm duhet të parandalohet. Ne vazhdojmë t’i vëzhgojmë nga afër zhvillimet”.

Reagimi i Justin Trudeau, Kryeministër i Kanadasë

“Kanadaja dënon pa ekuivoke sulmet ajrore të Iranit kundër Izraelit. Ne qëndrojmë me Izraelin. Pasi që Irani mbështeti sulmin brutal të Hamasit të 7 tetorit, veprimet e fundit të regjimit iranian do të destabilizojnë më tej rajonin dhe do ta bëjnë paqen e qëndrueshme më të vështirë. Këto sulme tregojnë edhe një herë shpërfilljen e regjimit iranian për paqen dhe stabilitetin në rajon. Ne mbështesim të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten dhe popullin e tij nga këto sulme. Po marr informacione të rregulta të përditësuara nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare dhe Inteligjencës, Shefi i Shtabit të Mbrojtjes dhe Sekretari i Këshillit Privat. Ne jemi në kontakt me aleatët dhe do të vazhdojmë të vëzhgojmë nga afër.”

Reagimi i Javier Milei, President i Republikës së Argjentinës

“Zyra e Presidentit Javier Milei shpreh solidaritetin dhe angazhimin e saj të palëkundur ndaj Shtetit të Izraelit përballë sulmeve të nisura nga Republika Islamike e Iranit. Republika e Argjentinës njeh të drejtën e shteteve për të mbrojtur veten e tyre dhe mbështet fuqishëm Shtetin e Izraelit në mbrojtjen e sovranitetit të tij, veçanërisht kundër regjimeve që promovojnë terrorin dhe kërkojnë shkatërrimin e qytetërimit perëndimor”.

Reagimi i Lloyd James Austin III, Sekretar i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Bisedova me ministrin izraelit të Mbrojtjes Yoav Gallant sot për të ritheksuar mbështetjen e palëkundur të SHBA-së për mbrojtjen e Izraelit. Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me Izraelin përballë kërcënimeve nga Irani dhe proksive të tij rajonalë.

Reagimi i Stephane Sejourne, Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës Franceze

“Franca dënon me termat më të fort sulmin e nisur nga Irani kundër Izraelit. Duke vendosur për një veprim të tillë të paprecedentë, Irani po ndërmerr një hap të ri në veprimet e tij destabilizuese dhe duke marrë rrezikun e një përshkallëzimi ushtarak. Franca ritheksoj lidhjen e saj me sigurinë e Izraelit dhe e siguron atë për solidaritetin e saj.”

Annalena Baerbock, Ministre e Punëve të Jashtme e Republikës Federale të Gjermanisë

“Irani ka hedhur dronë dhe raketa në drejtim të Izraelit. Ne e dënojmë sulmin e vazhdueshëm në termat më të fortë të mundshëm, sulm ky që rrezikon të zhysë një rajon të tërë në kaos. Irani dhe proksit e tij duhet ta ndalojnë këtë menjëherë. Në këto orë, ne qëndrojmë fuqimisht përkrah Izraelit.”

Jan Lipavsky, Ministër i Punëve të Jashtme të Republikës Çeke

“Çekia dënon me vendosmëri sjelljen destabilizuese të Iranit dhe proksive të tij që vendosën të sulmojnë Izraelin. Ne e ritheksojmë të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje. Sjellja agresive afatgjatë e Iranit po e pengon rajonin e Lindjes së Mesme të jetojë në paqe dhe siguri.”

Reagimi i Chuck Schumer, senator veteran i Nju Jorkut, njëherësh lider i shumicës në Senatin amerikan që nga viti 2021

“Ndërsa Izraeli është nën sulm nga Irani, ne qëndrojmë me Izraelin dhe popullin e tij, dhe Shtetet e Bashkuara do të bëjnë gjithçka që munden për të mbështetur mbrojtjen e Izraelit kundër Iranit.”

Reagimi i Geert Wilders, lider i Partisë për Liri në Dhomën e Përfaqësuesve të Holandës, njëherësh ish-kandidat për kryeministër të Holandës

“Qëndro i fort, Izrael. Ne do të jemi gjithmonë me ty dhe do të të mbështesim kundër forcave të errëta të terrorit!”

Reagimi i Kathy Hochul, Guvernatore e Nju Jorkut

“Nju Jorku qëndron me popullin e Izraelit ndërsa ata përballen me një sulm të tmerrshëm nga Irani”.

“Ne nuk jemi në dijeni të ndonjë kërcënimi të brendshëm. Si masë paraprake, Policia e Shtetit të Nju Jorkut, Garda Kombëtare e Nju Jorkut dhe Divizioni i Sigurisë së Atdheut i Shtetit të Nju Jorkut janë në gatishmëri të lartë për t’i mbrojtur shtëpitë e kultit dhe vendndodhjet e profilit të lartë”.

Reagimi I Eric Adams, Kryebashkiak i Nju Jorkut

“Si kryebashkiak i popullsisë më të madhe hebreje në botë jashtë Izraelit, jam i vetëdijshëm për rëndësinë e sulmit të Iranit për njujorkezët hebrenj – shumë prej të cilëve kanë familje në Izrael – veçanërisht tani në prag të Pashkës hebreje. Qyteti i Nju Jorkut qëndron me Izraelin”.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci