Të fundit

​110 milionë euro për 13 “dështime”, koha e Tiago Pintos te Roma

Një analizë e periudhës katërvjeçare të ish-drejtorit sportiv Tiago Pinto sugjeron se Roma shpenzoi mbi 110 milionë euro për 13 lojtarë që nuk arritën të bënin përshtypje në kryeqytetin italian.

Drejtori portugez 39-vjeçar u largua zyrtarisht nga posti i tij te Roma në fund të afatit kalimtar të janarit dhe është lidhur me një pjesë të vogël të klubeve përpara verës, duke përfshirë Newcastle United, raporton KosovaPress.

Roma ka qenë në një situatë delikate financiare gjatë viteve të fundit, pjesërisht për shkak të marrëveshjes kufizuese në Fair Play me UEFA-n, por ka filluar të sheh dritën në fund të tunelit, duke pasur mundësinë të investojë pak më shumë këtë verë.

Roma dhe 13 “dështimet” në kohën e Pintos

“Corriere dello Sport” detajon se si Tiago Pinto në dukje humbi rreth 110.9 milionë euro për 13 lojtarë të ndryshëm gjatë periudhës së tij katërvjeçare te Roma, duke dështuar të gjejë një bërthamë të fortë për të forcuar skuadrën në kryeqytetin italian.

Bryan Reynolds, Eldor Shomurodov dhe Matias Vina e nisin listën, duke kushtuar rreth 42.4 milionë euro dhe duke mos bërë përshtypje. Më shumë dështime përfshijnë Rui Patricio për 13.1 milionë euro, Zeki Celik për 7.4 milionë euro dhe 6 milionë euro për huazimet e Sergio Oliveira, Ainsley Maitland-Niles, Mady Camara, Diego Llorente, Renato Sanches dhe Dean Huijsen.

Ka gjithashtu 15 milionë euro të shpenzuara për Tommaso Baldanzi, i cili ende mund të jetë një transferim i mirë, por tani për tani ka treguar pak, dhe mbi 40 milionë euro të shpenzuara për Tammy Abraham, i cili fillimisht bëri përshtypje, por që atëherë ka rënë në formë – pjesërisht për shkak lëndimit të tij të rëndë.

Pak më pozitive ishin marrëveshja e huazimit prej 7 milionë eurosh për Romelu Lukakun dhe 2.5 milionë euro për Leandro Paredes. Në total, mbi 110 milionë euro u shpenzuan për këta lojtarë dhe asnjëri nuk e ka dëshmuar veten si figura kyçe për klubin, duke dëmtuar në mënyrë retrospektive kohën e Tiago Pinto në krye.

24 milionë euro të tjera do të shpenzohen gjithashtu për këto marrëveshje në vitet e ardhshme, me Genoan që i ka Roma ende borxh 8 milionë euro për Shomurodov dhe Chelsean duke pritur për 15 milionë euro të tjera për Abrahamin.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci