Të fundit

Urdhërarresti për Netanyahun, reagon Joe Biden: Kërkesa e Hagës, skandaloze

Presidenti i SHBA, Joe Biden, e quan “skandaloze” kërkesën e kryeprokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) për urdhër-arrest kundër kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrit të mbrojtjes Yoav Gallant.

“Kërkesa e prokurorit të ICC-së për urdhër-arrest kundër udhëheqësve izraelitë është skandaloze. Dhe më lejoni të jem i qartë: çfarëdo që mund të nënkuptojë ky prokuror, nuk ka asnjë ekuivalencë – asnjë – midis Izraelit dhe Hamasit. Ne do të qëndrojmë gjithmonë me Izraelin kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së tij’, thuhet në reagimin e Biden, thekson Biden.

Gjykata Penale Ndërkombëtare akuzon Benjamin Netanyahu, kryeministrin izraelit dhe Yahya Sinwar, liderin e Hamasit, për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Sipas kryeprokurorit, urdhrat vijnë pasi ata duhet mbajnë përgjegjësi penale për krimet si shfarosjen e civilëve dhe jo vetëm, vrasjet, përdhunime dhe akte të tjera si dhe marrjen e pengjeve etj.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci