Të fundit

GJNP i përgjigjet kritikave të Blinkenit lidhur me urdhërarrestet për zyrtarët izraelitë

Gjykata Penale Ndërkombëtare i është përgjigjur kritikave të Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken.

Ajo tha për CNN se prokurori i GJNP-së ka kaluar “tre vjet” duke u përpjekur të përmirësojë dialogun me Izraelin dhe të marrë informacione të rëndësishme për hetimet e tyre.

Blinken kritikoi prokurorin e GJNP-së, Karim Khan për nxitimin për të aplikuar për urdhërarrest dhe “duke mos i lejuar sistemit ligjor izraelit një mundësi të plotë dhe në kohë për të vazhduar”.

“Me gjithë përpjekjet e rëndësishme, (zyra e prokurorit) nuk ka marrë asnjë informacion që ka treguar veprim të vërtetë në nivel vendas për të adresuar krimet e pretenduara ose individët nën hetim,” tha GJNP-ja.

“Prokurori gjithashtu nënvizoi vazhdimisht shqetësimet e tij në lidhje me respektimin e Izraelit në të drejtën ndërkombëtare humanitare dhe ka theksuar publikisht se ai nuk ka parë ndonjë ndryshim të dukshëm në sjellje pavarësisht deklaratave të tij të mëparshme”.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci