Të fundit

Bideni i kërkon Hamasit ta “dëshmojë” se dëshiron armëpushim

Presidenti amerikan Joe Biden, i ka bërë thirrje Hamasit të dëshmojë se dëshiron t’i japë fund luftimeve në Gaza duke pranuar marrëveshjen e armëpushimit që u miratua dje nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

“Këshilli i Sigurimit i OKB-së sapo miratoi rezolutën tonë që i bën thirrje Hamasit të pranojë marrëveshjen për të vendosur një armëpushim me lirimin e pengjeve,” shkroi Biden në X.

“Hamasi thotë se dëshiron një armëpushim. Kjo marrëveshje është një mundësi për të provuar se ata e duan këtë”, shtoi ai.

Hamasi lëshoi ​​një deklaratë duke përshëndetur rezolutën e OKB-së pak pasi ajo kaloi, duke thënë se ishte gati të bashkëpunonte me ndërmjetësit për zbatimin e parimeve të planit.

Marrëveshja – e përshkruar nga Bideni në fund të majit – do të ndodhte në tre faza.

Faza e parë e marrëveshjes do të ishte një armëpushim gjashtëjavor, e dyta kthimi i pengjeve të mbetura nga Gaza dhe e treta dhe e fundit, një plan rindërtimi për Gazën.

Ajo kaloi me 14 vota pro dhe vetëm Rusia abstenoi nga votimi.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci