Të fundit

A janë nëndetëset ruse në Karaibe një kërcënim i drejtpërdrejtë për NATO-n?

Marina amerikane vazhdon të monitorojë nga afër një nëndetëse ruse të klasit Yasen-M që sapo u largua nga Kuba. Prania e nëndetëses bërthamore në kontinentin amerikan mund të shënojë një hap të ri në operacionet dhe strategjinë e marinës ruse.

Destinacioni: i panjohur. Nëndetësja ruse me energji bërthamore K-561 Kazan është ende duke lundruar në Detin e Karaibeve pasi u largua nga ankorimet e portit të Havanës.

Nëndetësja e raketave të klasit Yasen është pjesë e një grupi të përbërë nga një fregatë e klasit Admiral Gorshkov, që mbante raketën anti-anije hipersonike Tsirkon dhe një anije cisternë ndihmëse.

Sipas burimeve ushtarake perëndimore, anijet nën flamurin St Andreë të Marinës ruse mund të jenë në rrugën e tyre për në Venezuelë. Që nga fillimi i udhëtimeve të saj në Oqeanin Atlantik, marinat perëndimore kanë monitoruar nga afër grupin rus.

Prania e njësive ruse në ujërat ndërkombëtare në brigjet e Floridës ka ngritur alarmin për SHBA-në dhe aleatët e saj, si Kanadaja, pasi paraqet shqetësime strategjike për ushtritë amerikane dhe kanadeze në lidhje me projektimin dhe kapacitetin e flotës ushtarake ruse.

Lundrimi nuk përbën një kërcënim të menjëhershëm, sipas autoriteteve nga të dyja palët, si dhe në vendin pritës të anijeve, Kuba. Si nëndetësja Kazan ashtu edhe fregata Gorshkov mbajnë raketa “pa koka bërthamore”, siç deklaroi Havana hapur javën e kaluar.

Elementë të ndryshëm, shumë të panjohura

Havana ka qenë në marrëdhënie miqësore me Moskën që nga koha e Bashkimit Sovjetik dhe kjo vizitë nuk është hera e parë që anijet luftarake ruse janë ankoruar në Kubë.

Megjithatë, Pentagoni minimizoi alarmet dhe krahasimet me krizën e raketave kubane të vitit 1962.

“Këto janë kontrolle rutinë detare që i kemi parë nën administrata të ndryshme,” tha një zëdhënës i Pentagonit.

Megjithatë, Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së duket se mendon pak më ndryshe nga këndvështrimi i Departamentit të Mbrojtjes. Në sytë e NSC, prania e nëndetëseve me energji bërthamore pranë ujërave amerikane duhet të konsiderohet në një kontekst më të gjerë në lidhje me strategjinë detare ruse.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, theksoi se “këtë herë, ka një element tjetër në vendosjen e anijeve luftarake ruse në Kubë.

Për herë të parë, ato përfshinin një nëndetëse bërthamore, Kazan të klasit Yasen”.

Për Perëndimin, ka ende një numër të panjohurash në lidhje me lundrimin e flotës në jug dhe fakti që agjencitë e sigurisë amerikane duken më të shqetësuara për nëndetësen sesa për fregatën, pavarësisht armatimeve të rënda të anijes luftarake, ngre pyetje të tjera.

Dhe pastaj është lufta e Moskës në Ukrainë. Analistët ushtarakë thonë se performanca e marinës ruse në Detin e Zi ka qenë e pamjaftueshme pas humbjeve të mëdha detare dhe kjo mund të jetë një mënyrë për të treguar fuqinë ushtarake të Kremlinit.

Përveç kësaj, nëndetëset ruse me energji bërthamore, veçanërisht ato të gjeneratës së fundit si Kazan, janë ende një enigmë për shumicën e analistëve perëndimorë.

Çfarë dimë për nëndetësen e klasit Yasen-M?

Sipas gazetës amerikane National Interest, anijet e klasës Yasen renditen në mesin e pesë nëndetëseve më të mira të sulmit në botë, së bashku me nëndetëset ruse të klasit Sierra II (aka Kondor), të klasit Astrute të MB-së dhe të klasit Virginia dhe Seaëolf- të SHBA-së. subvencionet e klasës.

Ashtu si Kazan, nëndetëset Yasen-M janë përmirësimi më i fundit në Yasen origjinal, i prezantuar për herë të parë në 2009.

Klasa Yasen është zhvilluar nga një projekt që daton në ditët e fundit të Bashkimit Sovjetik. Megjithatë, analistët e NATO-s e konsiderojnë atë si një anije të frikshme nënujore që përdoret për parandalim dhe mbrojtje.

Një raport nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara (RUSI) i vitit 2021 nënvizon se karakteristikat e nëndetëseve të ngjashme me Kazanin përfaqësojnë një evolucion në “nëndetëset me raketa të drejtuara bërthamore (SSGN), gjë që ka të ngjarë të tregojë një ndryshim në mënyrën se si ruse nëndetëset do të kontribuojnë në fushatat e ardhshme.”

“Misionet e goditjeve me rreze të gjatë duket se po zëvendësojnë ndalimin e linjave detare të komunikimit (SLOC) si një detyrë parësore,” tha RUSI në atë kohë.

Kjo do të thotë se nëndetëset e rinovuara Kazan-M shkuan nga qëllimi i tyre fillestar, misionet gjuetar-vrasës kundër anijeve dhe autokolonave, në aftësinë për të goditur objektivat në brendësi nga oqeani me raketa lundrimi hipersonike.

“Yasen është një shqetësim për dy arsye. Së pari, cenueshmëria e tij ndaj zbulimit pasiv është dukshëm më e ulët se ajo e anijeve më të vjetra ruse, duke e bërë atë të krahasueshme me nëndetëset perëndimore. Në vitet e mëparshme, nëndetësja i ka shpëtuar zbulimit për periudha të gjata,” shpjegoi Dr Kaushal.

“Ai gjithashtu ka pajisje, që do të thotë se nëse i shmanget gjurmimit, mund të përbëjë një kërcënim sulmi me rreze të gjatë për infrastrukturën kritike ushtarake me raketa të tilla si 3M-14 Kalibr dhe 3M22 Tsirkon.

Këto aftësi gjithashtu u mundëson atyre të tejkalojnë disa nga anijet sipërfaqësore që mund të kenë për detyrë t’i gjurmojnë ato”.

A është NATO e aftë për luftë kundër nëndetëseve?

Me udhëtimin e saj në ujërat e ngrohta të Karaibeve, xhevahiri i marinës ruse i ka ofruar Moskës një goditje në një shfaqje diplomatike për të ashtuquajturin Jug Global dhe një mundësi për SHBA-të për të monitoruar dhe studiuar Yasen-M.

“NATO ka një sistem të besueshëm të luftës kundër nëndetëseve dhe Rusia ka një forcë më të kufizuar se sa në Luftën e Ftohtë.

Nëndetëset ruse nevojiten gjithashtu për detyra të tilla si mbrojtja e flotës së raketave balistike të nëndetëseve ruse, e cila kufizon numrin e nëndetëseve që mund të përdoren për funksione sulmuese”, tha Dr Kaushal.

Sidoqoftë, lufta kundër nëndetëseve ka kosto të mëdha për sa i përket burimeve në rast të përshkallëzimit ushtarak.

Flota ruse pësoi pengesa të rënda në Detin e Zi në dy vitet e fundit të luftës në Ukrainë. Veçanërisht, Ukraina goditi dhe fundosi dy nëndetëse ruse me naftë në gjirin e Sevastopolit shtatorin e kaluar.

Shumë analistë të luftës besojnë se kjo është dëshmi se fuqia detare ruse është mbivlerësuar. Megjithatë, Dr Kaushal argumentoi se kërcënimi aktual i një flote nëndetëse mund të testohet vetëm kur është në veprim./abcnews.al

Video nga Paradoks

Çka ndodhi mes Vehbi Kajtazit e Adem Grabovcit pas zbulimit të aferës PRONTO? Grabovci: M'ka shkaktu problem serioz, kom pas problem me mbrojtë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci