Të fundit

Agushi: Këngët patriotike i bëj sepse i ndiej, më dalin edhe lot

Këngëtari i njohur Arian Agushi, në lidhje me rolin e këngëve patriotike, ka vlerësuar këndimin e këngëve patriotike si një pjesë e rëndësishme të identitetit të tij artistik dhe patriotizmit personal.

Agushi nis me vlerësimin se këngët patriotike mund të jenë një mjet i fuqishëm për të shprehur ndjenja të thella kombëtare, por gjithashtu thekson se është e rëndësishme që këto këngë të japin një vlerë të vërtetë dhe të mos përdoren vetëm si mjet për përfitime financiare.

Ai gjithashtu ka theksuar se për të kënduar një këngë patriotike duhet të ndiesh dhe ta kuptosh thellësisht mesazhin.

Në lidhje me patriotizmin, Agushi shpreh bindjen se ky sentiment nuk mund të blihet me kohë apo trashëgimi, por duhet të vijë nga një ndjenjë e sinqertë dhe një përkushtim i vërtetë ndaj vlerave kombëtare.

Ai gjithashtu pohon se këngët e tij, duke përfshirë edhe ato patriotike, janë të mbushura me tekstet që burojnë nga zemra dhe përmbajnë histori të vërteta.

“Varet kush, por nëse kënga patriotike ta jep një vlerë si person edhe mundesh me përfitu prej asaj, më mirë me përfitu prej vlerës se antivlerë. Kështu që tash varet secili qysh e ndjen, edhe prej kohës që ka qenë patriot dikush s’mund të bëhet patriot me 40 vjet, nëse dallohet se e ka trashëgim ose e dëshmu kohë të gjatë prej fëmijërisë tij patriotizmin e vet, është në rregull më ketë, por nëse me 50 vjet iu teket ta bëjë një këngë patriotike është punë biznesi. Më mirë me këndu këngë patriotike, por isha kënaq nëse e ndiejnë atë që e këndojnë. Unë kur e shkruaj e ndiej se ka raste që më dalin edhe lot. Çdo këngë e imja është me tekst temin, burojnë nga zemra dhe janë me histori të vërteta sidomos këngët patriotike”, ka thënë Agushi në “Debat Plus”.

Video nga Paradoks

Çka ndodhi mes Vehbi Kajtazit e Adem Grabovcit pas zbulimit të aferës PRONTO? Grabovci: M'ka shkaktu problem serioz, kom pas problem me mbrojtë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci