Të fundit

Tensionet Tajvan-Kinë rrisin shqetësimet

Shtetet e Bashkuara janë “thellësisht të shqetësuara” për veprimet që minojnë paqen në Ngushticën e Tajvanit, tha këshilltari amerikan për siguri kombëtare, Jake Sullivan.

Komentet e tij për BBC-në vijnë pasi Kina dërgoi një “numër rekord” avionësh ushtarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit, për katër ditë me radhë.

Tajvani e konsideron veten si shtet sovran, por Kina e sheh atë si provincë të shkëputur.

Pekini nuk e ka përjashtuar mundësinë e përdorimit të forcës për të arritur bashkimin.

“Ne do të ngrihemi dhe do të flasim, si privatisht, ashtu edhe publikisht, kur shohim aktivitete që janë thelbësisht destabilizuese”, tha Sullivan.

I pyetur nëse SHBA-ja është e përgatitur për të ndërmarrë veprime ushtarake në mbrojtje të Tajvanit, Sullivan tha: “Ne do të ndërmarrim veprime që ajo ditë të mos vijë kurrë”.

Tajvani është shkëputur nga Kina kur komunistët kanë marrë pushtetin në vitin 1949.

Autoritetet e Tajvanit kanë raportuar se afro 150 avionë të forcave ajrore kineze kanë fluturuar në zonën e mbrojtjes ajrore, ditëve të fundit.

Tajvani, në fakt, është ankuar për më shumë se një vit për aktivitete të tilla.

Agjencia e lajmeve AFP citoi një zyrtar të Pentagonit të ketë thënë se forcat speciale amerikane janë duke trajnuar në heshtje trupat tajvaneze, tash e sa muaj.

Zyrtari konfirmoi në masë të madhe një raport të gazetës Wall Street Journal, ku u tha se trajnimet po bëhen që gati një vit.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci