Të fundit

Autoritetet ruse kërkojnë arrestimin e gazetarit investigativ

Shërbimi Federal rus i Sigurisë (FSB) ka lëshuar një urdhër-arresti për gazetarin investigativ Roman Dobrokhotov, themelues dhe kryeredaktor i medias në internt “The Insider”. Gazetari akuzohet se ka kaluar ilegalisht kufirin me Ukrainën në muajin gusht dhe mund të dënohet me dy vjet burg.

Gazetari investigativ rus Roman Dobrokhotov është në kërkim nga autoritetet ruse, i dyshuar se ka kaluar kufirin me Ukrainën në mënyrë të paligjshme.

Shërbimi Federal rus i Sigurisë (FSB) njoftoi në fund të muajit korrik se “gazetari Roman Dobrokhotov kaloi ilegalisht kufirin me Ukrainën në këmbë, duke mënjanuar pikat e kontrollit të vendosura në kufi”.

Dobrokhotov është themeluesi dhe kryeredaktori i “The Insider”, një media kryesisht në internet dhe që është e njohur për bashkëpunimin me agjencinë e lajmeve “Bellingcat”, ku kanë hetuar disa çështje të nxehta, përfshirë helmimin e ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe udhëheqësit të opozitës ruse Alexei Navalny.

Gazetari Dobrokhotov thotë për Zërin e Amerikës se akuzat janë një përpjekje e Moskës për të frikësuar median e lirë.

“Çështja penale për kalimin ilegal të kufirit me Ukrainën është një çështje krejtësisht e fabrikuar politike”, tha ai për Zërin e Amerikës.

“The Insider”, është regjistruar si media intestigative në Letoni, ndaj Moska e ka etiketuar si “agjent të huaj” sipas një ligji të miratuar në vitin 2012.

Sipas këtij ligji, të gjitha Organizatat Joqeveritare që marrin ndihmë ose financim nga jashtë dhe që Moska i konsideron se janë të angazhuara në aktivitete politike, duhet të regjistrohen dhe identifikohen si “agjentë të huaj”.

Po ashtu përcaktimi si “agjent i huaj” i detyron këto media që të botojnë një shënim, ku të thonë se artikujt e tyre shpërndahen nga një organizatë mediatike “që përmbush funksionin e një agjenti të huaj”.

Avokatja e gazetarit Yulia Kuznetsova thotë se autoritetet kontrolluan apartamentin e tij, po ashtu dhe apartamentin e prindërve të tij në muajin shtator, duke marrë kompjutera, celularë dhe sende të tjera. Përpara kontrolleve, gjatë muajit korrik, autoritetet e thirrën gazetarin për ta marrë në pyetje.

“Unë mendoj se çështja penale ishte vetëm një pretekst për të hyrë përsëri në shtëpinë time, gjatë natës. Ata tmerruan prindërit dhe të afërmit e mi, si dhe morën të gjithë kompjuterat dhe telefonat. Ata thjesht kishin nevojë për një pretekst ligjor për këto veprime, njësoj si herën e kaluar”, tha gazetari për Zërin e Amerikës.

Ai arriti të largohej nga Rusia dhe aktualisht është jashtë vendit, megjithëse vendndodhja e tij e saktë nuk dihet. Bashkëshortja dhe fëmijët e tij janë ende Moskë.

“Nuk është e sigurt të punosh në Rusi, kështu që nuk kisha një zgjidhje tjetër. Unë doja të vazhdoja të jetoja në Rusi, dhe e bëra deri në fund. Ata që më njohin e dinë, që unë i kam injoruar lutjet për t’u larguar, ndoshta që nga viti 2018. Shumë njerëz u përpoqën të më bindnin se qëndrimi në Rusi ishte shumë i rrezikshëm, por unë qëndrova në anijen që po mbytej, derisa u bë e qartë, se shumë njerëz nga Shërbimi Federal rus i Sigurisë po më ndiqnin hap pas hapi”

Media që ai drejton po vijon punën, por shumë ndryshime kanë ndodhur.

“Më parë 70% e ekipit tonë ishte nga Rusia, tani ky numër ra në 30 %. Kur në punësojmë njerëz të rinj, mundohemi që ata të jenë nga Rusia. Ne do të punësojmë ata gazetarë, që janë pa punë, për shkak se mediat e tyre u detyruan të mbyllen”, thotë për Zërin e Amerikës, Roman Dobrokhotov, themelues i “The Insider”.

Nëse dënohet për akuzat e ngritura kundë tij, Dobrokhotov mund të vuajë dy vjet burg.

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci