Të fundit

Vdes “babai” i bombës së parë bërthamore të Pakistanit

Abdul Qadeer Khan, fizikani bërthamor dhe babai i programit bërthamor të Pakistanit dhe i bombës së parë bërthamore të këtij vendi, ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare, shkruan CNN.

Siç është bërë e ditur Khan ka ndërruar jeta nga kanceri. Ndryshe babai i bombës bërthamore të Pakistanit, ishte pranuar në spital gjatë 26 gushtit pasi kishte rezultuar pozitiv në testin e COVID-19, nga ku u zhvendos në spitalin ushtarak Ravalpindi, transmeton Telegrafi.

“Kombi ynë e ka dashur përkushtimin e tij në realizimin e ëndrrës – që ta bëjë këtë shtet fuqi bërthamore. Për popullin e Pakistanit, ka qenë ikonë kombëtare”, ka shkruar kryeministri pakistanez Imran Khan.

Për Abdul Qadeer Khan, për herë të fundit kemi dëgjuar në vitin 2004 kur u zbulua skandali për përhapjen e energjisë bërthamore që përfshinte shitjen e sekreteve bërthamore Koresë së Veriut, Iranit dhe Libisë.

Në deklaratat e tij ka pranuar se ka vepruar pa dijeninë e zyrtarëve shtetërorë. Megjithatë, më vonë ka thënë se ishte sakrifikuar.

Video nga Paradoks

"Sa ma budallë mashkulli ma shumë dhunë", "Fejohen për ni t'shkume n'deti": Valon Syla flet për dhunën ndaj grave, u drejtohet Vjosa Osmanit e Albulena Haxhiut - "Siguria financiare zgjidh shumë sene"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci