Të fundit

Çfarë e motivon Putinin?

Nga Robert Pearson, The Hill

Ekspertët në Uashington dhe në të gjithë vendin po përpiqen të gjejnë një zgjidhje të luftës Rusi-Ukrainë.

Do të ketë një zgjidhje një ditë; çështja është se cilat do të jenë kushtet. Udhëheqësit perëndimorë deri më tani e kanë kuptuar se një zgjidhje gjithashtu duhet të rrisë sigurinë e Ukrainës dhe pjesës tjetër të Evropës.

Së pari dhe më kryesorja është frika se Rusia do të përdorë armë bërthamore dhe do të tërheqë Shtetet e Bashkuara në Luftën e Tretë Botërore.

E dyta është pikëpamja se lufta do të jetë një ngërç i pafund. Pa një fund të mirë në horizont, pse të mos i japim fund luftës tani dhe të pranojmë realitetin?

Së treti është një promovim i nënkuptuar i nocionit se një kthim në një rend botëror gjoja më të qëndrueshëm është zgjidhja e duhur.

Ky këndvështrim e vendos doktrinën e ekuilibrit të fuqisë mbi të drejtën ndërkombëtare.

A e harruan ekspertët atë që bëri Joseph Stalini pas Marrëveshjes së Jaltës të shkurtit 1945, një marrëveshje që evropianët kritikuan SHBA-në dhe Britaninë së Madhe për 50 vite pasi Stalini shkeli haptazi premtimin e tij për zgjedhje demokratike në Evropën Lindore?

Rusia pushtoi Gjeorgjinë në vitin 2008 përmes një kufiri të njohur ndërkombëtarisht.

A kanë harruar ekspertët se pasi Rusia nënshkroi marrëveshjen e armëpushimit, Moska njohu Abkhazinë dhe Osetinë e Jugut si vende të pavarura dhe pushtoi të dyja zonat në kundërshtim me marrëveshjen?

A e kanë harruar ekspertët që Rusia premtoi të njohë pavarësinë e të gjithë Ukrainës, përfshirë Krimenë, kur Ukraina hoqi dorë nga arsenali i saj bërthamor në 1994?

A kanë harruar ata se pasi Shtetet e Bashkuara e bënë të qartë në 2013 se nuk do të ndërhynin në Siri, forcat ruse në 2015 masakruan me mijëra dhe bombarduan qëllimisht spitalet duke krijuar qëllimisht një krizë refugjatësh sirianë?

A nuk është kjo ajo që Rusia po i bën sot Ukrainës?

A kanë harruar ata se Putini ka vënë në shënjestër në mënyrë eksplicite të gjitha shtetet e ish-Traktatit të Varshavës, plus vendet e pavarura të Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë – të gjithë anëtarët aktualë të NATO-s?

A kanë harruar ata se dështimet e shumta për të vepruar në të kaluarën kanë çuar në mënyrë të pashmangshme në vendimin e Rusisë për të pushtuar Ukrainën më 24 shkurt 2022?

Por kryesoja është lufta aktuale Rusi-Ukrainë, por rreziku është e ardhmja e Evropës dhe, bashkë me të, rendi i ardhshëm botëror. Premtimi i Perëndimit kur Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991 ishte që të bënte të mundur që të gjitha shtetet e reja, përfshirë ato në Evropën Lindore dhe ish-republikat e Bashkimit Sovjetik, përfshirë Rusinë, të zgjidhnin lirisht drejtimin e së ardhmes së tyre, raporton abcnews.al.

Historia aktuale e Rusisë dhe historia e Bashkimit Sovjetik zbulon një qëllim të vetëm: të dominojë me nënshtrim dhe forcë shtetet fqinje. Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në mars 2022 urdhëroi ndalimin e menjëhershëm të pushtimit rus si shkelje e Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe ligjit ndërkombëtar.

A janë ekspertët të përgatitur të shpërblejnë Rusinë për vendosmërinë e saj për të përdorur forcën në vend që t’i bindet ligjit ndërkombëtar?

Ekspertët kanë kritikuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për kërkesat e tij të ashpra për bisedimet me Rusinë.

A kanë gjetur ndonjë arsye për t’i besuar Moskës këtë herë, në krahasim me të gjitha premtimet e mëparshme të shkelura?

Nëse ekspertët mendojnë se braktisja e Afganistanit nga SHBA-ja tronditi besimin në qëndrueshmërinë amerikane, atëherë imagjinoni se çfarë do të bëjë nëse Rusia pushton të gjithë Ukrainën.

Asnjë vend në tokë nuk do të ketë besim se Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë interesat e tyre ose miqtë e tyre në situata të vështira.

Disa mbështetës të Donald Trump kanë bërë thirrje për reduktimin e mbështetjes për Ukrainën. Yevgeny Prigozhin, një aleat i ngushtë i Putinit, oligark dhe themelues i grupit mercenar privat Wagner Group, pranoi më 7 nëntor se ai ndërhyri në zgjedhjet amerikane dhe synon të vazhdojë ta bëjë sërish të njëjtën gjë.

A e harruan ekspertët se ish-presidenti Trump poshtëroi agjencitë e inteligjencës amerikane në Helsinki në korrik 2018?

A do të bënte ndonjë nga këta njerëz ndonjë gjë që do ta ndihmonte Ukrainën?

A po i dëgjojnë ekspertët tani zërat republikanë?

Kush e ka marrë parasysh paralajmërimin e Alexei Navalny për revistën Time se “herë pas here, Perëndimi bie në grackat e Putinit”?

Ukrainasit po fitojnë beteja në këtë luftë. Në vitin 1776, Thomas Paine u kujtoi amerikanëve se “tirania, si ferri, nuk mund të mposhtet lehtë”. Tani nuk do të ishte koha e duhur për të braktisur miqtë tanë, të përshkruar në mënyrë eufemiste nga ekspertët, teksa Shtetet e Bashkuara po “ndihmojnë” Ukrainën të përcaktojë qëllimet e saj strategjike.

Nëse Rusia del nga ky konflikt duke u përballur me Perëndimin, bota do të jetë e rrezikuar.

Dhe mbajeni mend se Kina në këtë rast thjesht do të shikojë.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci