Të fundit

8 produkte të shtrenjta ku mund të kurseni pasi nuk ndryshojnë nga alternativat e tyre më të lira

Kur vjen koha për të bërë zgjedhje në supermarket, disa njerëz mund të kenë besimin se produktet më të shtrenjta janë më të mirat, por kjo nuk është gjithmonë e vërtetë. Ndonjëherë, ju mund të optimizoni buxhetin tuaj duke zgjedhur produkte të lira që kanë të njëjtën cilësi si ato më të shtrenjta.

Këtu gjeni një listë me 8 produkte që nuk kanë asnjë ndryshim në cilësi në krahasim me homologët e tyre më të shtrenjtë.

1.       Erëzat

Njerëzit që janë të mirë në kuzhinë e dinë se përdorimi i erëzave mund të bëjë një pjatë të mrekullueshme. Përballë një parade kavanozësh që përmbajnë erëza si kanellë, qimnon, shafran i Indisë ose piper rafte, mund të blini opsionin më të lirë ose markën e vetë supermarketit.

Çfarëdo që të zgjidhni, është e rëndësishme të kujdeseni për datën e skadimit sepse, me kalimin e kohës, shija e erëzave mund të ndryshojë.

2.       Produktet e pastrimit

Vetëm sepse një produkt është më i shtrenjtë nuk do të thotë se është edhe më efektiv. Për shembull, zbardhuesit që merrni në supermarket zakonisht kanë këto përbërës kryesorë: hipoklorit natriumi, surfaktant anionik (një nga përbërësit kryesorë të detergjenteve dhe lavastoviljeve) dhe aromë, kështu që mund të përdorni zbardhues me çmim më të ulët.

3.       Fruta të thata

Arrat, bajamet, lajthitë, kikirikët, janë të mira për shëndetin tuaj dhe janë ideale për të ngrënë pa tepricë. Sidoqoftë, në disa vende, çmimet e tyre mund të jenë pak të larta.

Ka 2 mënyra për të shmangur shpenzimin e shumë parave për to: njëra është të zgjidhni markën e rrjetit të supermarketeve (nëse e ofrojnë këtë), dhe tjetra është t’i blini ato me shumicë dhe t’i ngrini një pjesë kur bëhet fjalë për sasi të mëdha. Nuk ka nevojë të shkoni gjithmonë për versionet më të shtrenjta.

4.       Letra hermetike

Është një produkt i disponueshëm, prandaj, ne nuk e shohim të nevojshme të shpenzojmë shumë për të. Kur ato përdoren për të organizuar kuzhinën ose për të marrë një sanduiç ose meze të lehtë jashtë shtëpisë, mund të zgjidhni markat ekonomike. Nëse qëllimi është përdorimi i tyre për ngrirje, këshillohet të siguroheni nëse ato marka të lira janë rezistente për të përmbajtur ushqimin.

5.       Snacks

Snacks janë snacks, dhe shumë njerëz tashmë kanë markat e tyre të preferuara, por herë pas here, mund të provoni versione të paketuara me çmime më të ulëta për të zbuluar nëse ato gjithashtu kanë shije të mirë (apo edhe më të mirë).

6.       Miell gruri

Është e mundur të gjesh një markë të mirë supermarketi me miell gruri ose miell tjetër më pak të shtrenjtë për të përgatitur receta të thjeshta në shtëpi. Vetëm sigurohuni që të verifikoni që ka të njëjtët përbërës si ai që përdorni zakonisht.

7.       Drithëra të paketuara

Ndër shumëllojshmërinë e madhe të drithërave, është e mundur të zgjidhni disa nga markat më ekonomike kur keni një qëllim për të kursyer para në supermarket.

Rekomandohet që, përtej markës ose çmimit, konsumatorët të rishikojnë sasinë e sheqerit, në mënyrë që ata të mund të bëjnë zgjedhjen më të mirë.

8.       Fasule

Fasulet janë një ushqim kryesor, dhe disa supermarkete ofrojnë versionet e tyre, kjo është arsyeja pse ato janë në listën tonë të produkteve, që nuk duhet të jenë më të shtrenjtat vetëm për shkak të markës, veçanërisht kur ato janë të papërpunuara ose të thara. Dhe kjo nuk vlen vetëm për fasulet, por edhe për drithërat ose bishtajoret e tjera, të tilla si thjerrëzat dhe qiqrat.

Ata që konsumojnë ushqim të konservuar duhet të kenë parasysh se shumëllojshmëria e markave mund të ketë disa dallime në shije ose cilësi, kështu që zgjedhja juaj do të varet nga preferencat tuaja personale (dhe jo çmimi ose tregtimi i produktit). Rekomandohet të shijoni dhe të krahasoni.

Video nga Paradoks

Zana Avdiu shuan kurreshtjen, tregon se a ka të dashur - flet për martesë e fëmijë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci