Të fundit

Skandaloze: Politikani rumun në mbështetje të huliganëve: “Kosova është pjesë e Serbisë”

Kryetari i Aleancës për Bashkimin e Rumunëve, George Simion, i ka dalë në mbështetje grupit të huliganëve që e ka themeluar vetë, të cilët ishin pas ngjarjes skandaloze mbrëmë në ndeshjen mes Rumanisë e Kosovës.

Huliganët rumunë shfaqën pankartën me mbishkrimin “Kosova është Serbi”, teksa nuk kursyen as fyerjet në kor, gjë që shtyu deri në ndërprerjen e ndeshjes.

Themeluesi i këtij grupi huliganësh, tashmë një politikan dhe aktivist i krahut të djathtë, George Simion i ka qëndruar pas veprimeve të turpshme të tifozëve rumunë, ndërsa e ka dërguar edhe një mesazh për Serbinë duke i thënë se e “respekton integritetin territorial të Serbisë duke e njohur Kosovën si pjesë të Serbisë”.

“Ne i rikonfirmojmë partnerëve tanë serbë faktin se shteti rumun, përmes të gjitha institucioneve të tij, respekton integritetin territorial të Serbisë. Mbrëmë kam fjetur, e kuptoj nevojën që disa të më lidhin me të gjitha ngjarjet në Rumani. Rumania njeh integritetin territorial të Serbisë dhe Kosova është pjesë e Serbisë”, tha George Simion në një konferencë për shtyp.

Simion ka deklaruar se nuk ishte në stadium duke potencuar kështu që nuk qëndron pas atij veprimi, por që e mbështet plotësisht një veprim të tillë.

“Nuk kam lidhje me asnjë grup tifozësh apo ndonjë grup tjetër, nuk kam qenë në një ndeshje të Rumanisë për rreth 4 vjet, por mendoj se po ua përcillja në gjumë, nëpër dallgë, se nuk isha larg. Lia Manoliu nga stadiumi kombëtar çfarë duhet bërë. I përgëzoj për “Bessarabia është Rumania”, tha gjithashtu ai.

Lidhur me veprimet skandaloze e raciste të tifozëve rumunë ka pasur reagime të shumta, ndërkaq UEFA pritet të marrë dënime të ashpra në drejtim të federatës rumune të futbollit.

Video nga Paradoks

"Sa ma budallë mashkulli ma shumë dhunë", "Fejohen për ni t'shkume n'deti": Valon Syla flet për dhunën ndaj grave, u drejtohet Vjosa Osmanit e Albulena Haxhiut - "Siguria financiare zgjidh shumë sene"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci