Të fundit

Elon Musk ju prezanton me robotin që palos rroba

Një video e shpërndarë në rrjetin e tij social “X” Elon Musk , me robotin Optimus që palos një këmishë, ka ngjallur reagime në rrjet.

Musk ndau videon e robotit të Tesla Optimus duke palosur një këmishë të zezë me mbishkrimin “Optimus palos një këmishë”, ndërsa ndjekësit ishin kuriozë se si mund të jetë e vërtetë.

Tesla zbuloi për herë të parë robotin humanoid në vitin 2022, si pjesë e synimeve të Musk për të automatizuar të gjithë punën fizike njerëzore.

Kompania tha se ambicia e saj për robotin është të krijojë një “robot humanoid me qëllim të përgjithshëm, autonom, i aftë për të kryer detyra të mërzitshme”.

Sipas një biografie të multimiliarderit të publikuar vitin e kaluar, Musk u tha punonjësve të tij se roboti Optimus ishte çelësi për transformimin e kompanisë së automjeteve elektrike në një kompani prej 10 trilion dollarësh.

“Vizioni është që ata t’u shërbejnë miliona familjeve, të tilla si gatimi, kositja e lëndinave dhe kujdesi për të moshuarit,” tha ai.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci