Të fundit

Tahiri: SHBA-ja ka qenë, është dhe do të mbetet aleat strategjik i Kosovës

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se marrëdhënia e Kosovës me SHBA-në është e shenjtë dhe nuk duhet dhe s’mund të jetë temë diskutimi.

Tahiri ka thënë këtë në përmbyllje të vizitës së tij në SHBA.

Ai ka thënë se SHBA-ja është dhe gjithmonë do të jetë aleat strategjik i Kosovës.

“ShBA-ja ka qenë, është dhe përgjithmonë do të mbetet aleate strategjike e Kosovës, qoftë në rrafshin e brendshëm qoftë në rrafshin ndërkombëtar. Marrëdhënia me ShBA-në është e shenjtë dhe si e tillë nuk mund dhe nuk duhet të jetë subjekt i diskutimi. Si e tillë, kjo marrëdhënie është pjesë e identitetit shtetëror dhe kombëtar”, ka shkruar Tahiri në Facebook.

Ai ka thënë se “eksperimentet e kësaj qeverie në qasjen ndaj SHBA-së duhet të ndalen”.

“Thellimi i partneritetit me ShBA-në, mes tjerash i shërben avancimit të gjithmbarshëm të Kosovës, sikurse edhe afirmimit të pozicionit në rrafshin multilateral. Formalizimi i këtij partneriteti do të duhej të shënohej përmes një marrëveshje për partneritet strategjik. Qasja vetëpërjashtuese dhe mënjanuese e kësaj qeverie, përfshirë këtu edhe mungesën e komunikimit, takimeve dhe koherencës së nevojshme për komunikim të strukturuar me institucionet dhe lidershipin amerikan, po lëndojnë proceset dhe pozicionet e lartcekura. Eksperimentet dhe ekzibicionet e kësaj qeverie në qasjen ndaj ShBA-së, duhet të ndalen, dhe nuk duhet harruar që ato bien në sy, përderisa tolerimi është shenjë respekti i qeverisë amerikane për Kosovën dhe qytetarët e saj”, ka shkruar Tahiri.

Video nga Paradoks

"Po m'thojnë mos kno se po knon keq": Ramush Haradinaj ia jep këngës live - e fton Mirandën në duet

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci