Të fundit

Miratohet projektligji për mundësinë e ndalimit të TikTok-ut në SHBA

Gjatë ditës së mërkurë është votuar për miratimin e legjislacionit që mund të ndalojë TikTok në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi republikanët dhe demokratët njësoj japin alarmin që aplikacioni i njohur për ndarjen e videove, në pronësi të një njësie me bazë në Kinë është një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Ky lajm bëhet i ditur nga NBC News.

Dhoma votoi me modë dypartiake, për të miratuar një projektligj që mund të çojë në një ndalim mbarëkombëtar kundër TikTok, një sfidë e madhe për një nga aplikacionet më të njohura të mediave sociale në botë.

Projektligji do të ndalonte TikTok nga dyqanet e aplikacioneve në SHBA, përveç nëse platforma e mediave sociale –e përdorur nga afërsisht 170 milionë amerikanë  shkëputet nga kompania e saj mëmë kineze, ByteDance.

Nuk është ende e qartë se cila do të jetë e ardhmja e projektligjit në Senat. Votimi i Dhomës së Përfaqësuesve ishte 352 kundër 65, me 50 demokratë dhe 15 republikanë që votuan në opozitë.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci