Të fundit

Rënia e flokëve tek meshkujt: Ekspertja tregon disa shkaqe të zakonshme

Rënia e flokëve është bërë e zakonshme këto ditë për shkak të zakoneve të jetesës, dietës, madje edhe faktorëve të jashtëm si pluhuri dhe ndotja. Ndërsa shpesh kemi ndarë shkaqet për rënien e flokëve te gratë, tullacia e meshkujve, veçanërisht në moshë të re është gjithashtu diçka që kërkon vëmendje.

Karakterizohet nga zhdukja graduale e flokëve nga kurora dhe pjesa ballore, sipas WebMd.

Duke theksuar nevojën për të kuptuar arsyen e rënies së flokëve tek meshkujt në të 20-tat dhe 30-at, dermatologja Dr Kiran kohët e fundit ndau një video informative në Instagram.

Ajo tha se ndërsa mund të fajësohen ndryshimet në stilin e jetës, është gjithashtu e nevojshme të hidhet një vështrim i thellë në shkaqet e tjera të mundshme duke marrë parasysh se “çështja e tullacit për meshkujt në moshë të hershme është bërë një epidemi e vërtetë kohët e fundit”.

Ajo shtoi se burrat më herët përballeshin me këtë problem në vitet 50 ose 60, por gjërat kanë ndryshuar tani.

Cilat mund të jenë arsyet?

*Rritja e sheqerit në dietë, qoftë si ushqim i paketuar apo ushqim i përpunuar.

*Rritja e dietës me glicemi të lartë, e cila mund të shkaktojë rezistencë ndaj insulinës dhe të rrisë rënien e flokëve.

*Mos kontrollimi i vitaminave pasi mungesa e disa vitaminave mund të çojë në rënien e flokëve.

*Mënyra e jetesës që ndjekni mund të ndikojë në gjëndrën tiroide që mund të shkaktojë tullac të hershëm.

*Pluhurat e proteinave gjithashtu mund të shkaktojnë rënie të flokëve, tha ajo.

Sidoqoftë, nëse po përjetoni humbje ekstreme të flokëve dhe nuk vëreni përmirësim, bisedoni me një ekspert në kohë, rekomandoi ajo.

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci