Të fundit

Mësimet e fshehura (të pashpjegueshme) në historitë e mëdha të dashurisë

Filmat e Disney, përrallat moderne të para në kinema e TV dhe përrallat e përjetshme na kanë rrëfyer për dashurinë që kur ishim fëmijë. Dhe ndoshta është pak faji i të gjitha këtyre përrallave dhe i këtyre historive romantike dhe magjike nëse edhe sot, nuk kemi kuptuar shumë për dashurinë.

Megjithatë ka mësime të fshehura në historitë e mëdha të dashurisë, që ndoshta nuk i kemi kuptuar apo edhe nuk i kemi bërë tonat, sepse jemi përqendruar më shumë në përfundimin e lumtur sesa në vetë historinë.

“E Bukura dhe Bisha”, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

Të gjithë e kemi parë me siguri klasikun e madh të Disney-t, të frymëzuar nga libri i Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Megjithë në ndryshimet midis filmit dhe përrallës, ekziston një moral i vetëm dhe universal: ai i të mos qenurit kurrë sipërfaqësorë. Ajo që ka rëndësi, në fakt, nuk është e dukshme për sytë, por është e perceptueshme për zemrën.

Hamleti”, Uilliam Shekspir

Hamleti, Princi i Danimarkës, si dhe protagonisti i një prej tragjedive më të famshme të shkruara nga William Shakespeare, na mëson se është e rëndësishme të zgjedhim me kujdes personin të cilit vendosim t’i japim zemrën. Le të kujtojmë, në fakt, se Ofelia sillet sipas rrymës, për shkak të emocioneve dhe shqetësimeve të saj. Morali i historisë? Asnjëherë mos u dashuroni me një person me pavendosmëri kronike.

“Rebecca”, Daphne du Maurier

Romani i Daphne du Maurier ka një moral të dyfishtë. E para ka të bëjë me obsesionin me ish-gruan ose të dashurën e partnerit që nuk çon kurrë në asgjë të mirë. Epiteti “Rebecca Syndrome” është frymëzuar nga romani për të treguar të gjitha gratë që kanë një xhelozi të veçantë për të kaluarën e partnerit të tyre. Mësimi i dytë, nga ana tjetër, duhet të lexohet midis rreshtave: është më mirë të fejoheni me dikë që nuk ka më lidhje me ish-in e tij, sepse, pavarësisht nga ndjenjat pak a shumë të vërteta, problemet gjithnjë fshihen diku.

“Odisea”, Homeri

Përtej të gjitha ngjarjeve madhështore dhe të jashtëzakonshme që përfshinë protagonistin Uliks, ekziston një mësim tjetër që ia vlen të shihet në poemën e madhe epike të Homerit. Një premtim është një domosdoshmëri, në një situatë normale ne kurrë nuk do të kishim justifikuar një mungesë kaq të gjatë të burrit të Penelopës, por ai po luftonte për një kauzë të drejtë dhe ajo e dinte këtë. Kështu, mbretëresha e Itakës e priti, duke refuzuar të gjitha vardisjet e burrave të tjerë, dhe pas disa vitesh ajo u ribashkua me të shoqin.

“Gatsby i Madh”, F. Scott Fitzgerald

Cili është kufiri midis dashurisë dhe obsesionit? Dhe si ta kuptojmë kur po hyjmë në terren jo të shëndetshëm dhe të rrezikshëm? Jay Gatsby e ndërton të gjithë ekzistencën e tij rreth dashurisë së jetës, Daisy Buchanan, dhe megjithëse ndjenja mes tyre i ka rezistuar viteve dhe kohës, nuk ka qenë në gjendje ta bëjë këtë përballë interesave. Pra, nuk është e vërtetë që dashuria fiton mbi gjithçka, jo nëse dy protagonistët e historisë nuk aspirojnë për të njëjtat qëllime. Dhe Jay Gatsby na e vërteton në mënyrën më tragjike.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci