Të fundit

BE-ja pritet t’i ndajë 30 miliardë euro për vendet e Ballkanit

Këshilli Evropian njofton se do t’i ndajë 30 miliardë euro për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Sipas njoftimit, plani ekonomik dhe investimeve të BE-së për këto vendet është i fokusuar në nxitjen e rimëkëmbjes ekonomike afatgjate dhe mbështetjen e bashkëpunimit rajonal.

“BE-ja dhe Ballkani Perëndimor ndajnë të njëjtën përgjegjësi për të ndërtuar një të ardhme të përbashkët më të mirë”, thuhet në njoftim.

Po ashtu, në kuadër të këtyre fondeve, për periudhën 2021-2027 janë të parapara 9 miliardë euro grante për para integrim.

Ndryshe, BE-ja është partneri kryesor për tregti dhe investime në vendet e Ballkanit me 69 për qind të totalit.

 

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci