fbpx

Të fundit

Google: Telefonat Apple dhe Android janë hakuar nga “spiunët” italianë

Mjetet e hakerimit të një kompanie italiane janë përdorur për të spiunuar telefonat inteligjentë të Apple dhe Android në Itali dhe Kazakistan.

Gjetjet e Google (GOOG) në RCS Lab vijnë ndërsa rregullatorët evropianë dhe amerikanë peshojnë rregullat e reja të mundshme mbi shitjen dhe importin e spyware.

Apple (AAPL) dhe qeveritë e Italisë dhe Kazakistanit nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment. RCS Lab tha se produktet dhe shërbimet e saj janë në përputhje me rregullat evropiane dhe ndihmojnë agjencitë e zbatimit të ligjit të hetojnë krimet.

“Personeli i RCS Lab nuk ekspozohet dhe as nuk merr pjesë në asnjë aktivitet të kryer nga klientët përkatës,”- i tha agjencisë Reuters në një email, duke shtuar se dënon çdo abuzim të produkteve të saj. Google tha se kishte ndërmarrë hapa për të mbrojtur përdoruesit e sistemit të saj operativ Android dhe i paralajmëroi ata për spyware.

Industria globale që prodhon spyware për qeveritë është në rritje, me gjithnjë e më shumë kompani që zhvillojnë mjete përgjimi për organizatat e zbatimit të ligjit. Aktivistët kundër mbikëqyrjes i akuzojnë ata se po ndihmojnë qeveritë që në disa raste po përdorin mjete të tilla për të goditur të drejtat e njeriut dhe të drejtat civile.

Në faqen e saj të internetit, RCS Lab e përshkruan veten si krijues i teknologjive dhe shërbimeve të “përgjimit të ligjshëm” duke përfshirë zërin, mbledhjen e të dhënave dhe “sistemet e gjurmimit”. Ajo thotë se trajton 10,000 objektiva të përgjuara çdo ditë vetëm në Evropë. Studiuesit e Google zbuluan se RCS Lab kishte bashkëpunuar më parë me firmën e diskutueshme italiane të spiunazhit Hacking Team, e cila kishte krijuar në mënyrë të ngjashme softuer vëzhgimi për qeveritë e huaja për të përdorur telefonat dhe kompjuterët.

Në disa raste, Google tha se besonte se hakerët që përdornin Spyware RCS punonin me ofruesin e shërbimit të internetit të objektivit, gjë që sugjeron se ata kishin lidhje me aktorë të mbështetur nga qeveria.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci