Të fundit

Nadal i dëshpëruar pas humbjes: Nuk kam qenë kurrë kështu

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal ishte shumë i zhgënjyer që humbi ndeshjen e tij në raundin e dytë të Australian Open ndaj amerikanit, Mackenzie McDonald.

Nadal kishte vendosur të luante dje përkundër lëndimit mirëpo pas ndeshjes ai ishte shprehur se edhe nëse do të ishte i shëndetshëm kishte mundësi të humbiste.

“Kundërshtari im luajti shkëlqyeshëm, unë u mundova, por ai kishte përgjigjet e duhura për lojën time dhe fitoi me meritë”, tha Nadal.

Më pas ai foli për dëmtimin që mori duke shtuar se nuk kishte ndjerë më parë këso dhimbje.

“Ishte një dëmtim i kofshës, që më ka lënduar për disa ditë, por asgjë si sot. Nuk e di nëse është muskuli apo vetë kofsha, kam pasur probleme edhe më parë, kam pasur trajtime, por nuk ka qenë kurrë kështu. Nuk mund te lëvizja dhe derisa të bëj testime nuk do ta di se si është puna. Është e vështirë ta di se çfarë nuk shkon me mua, pa një ekzaminim të detajuar dhe çdo gjë tjetër do te ishte një supozim”, tha Nadal.

Në fund ai është shprehur i zhgënjyer me eliminimin e tij të hershëm nga turneu australian.

“Jam lodhur duke folur për këtë temë. E humba ndeshjen, por u përpoqa. Nuk e di nëse mund të fitoja nëse isha i shëndetshëm, mendova të ndaloja, por megjithatë vendosa të bëj gjithçka që mundem ndërsa Unë jam në fushë. Doja ta përfundoja ndeshjen. Mendoj se është më mirë kështu, humba dhe e përgëzova kundërshtarin, sepse gjithçka ka të bëjë me sportin. Duhet të luftosh deri në fund, ky është thelbi i sportit dhe unë. Këtë e kam ndjekur gjatë gjithë karrierës sime”.

“Mund ta imagjinoni sa i zhgënjyer jam. Nuk ishte momenti i duhur që të më ndodhte diçka e tillë, ndonjëherë është zhgënjyese, është e vështirë të pranohet, sidomos kur je i lodhur nga lëndimet masive. Edhe pse ky është një moment i vështirë. neser eshte nje dite e re dhe ti duhet te fillosh une nuk ankohem dot per jeten time sigurisht nuk jam i shkaterruar as psiqikisht por nuk jam i lumtur shpresoj te mos jem larg gjykates edhe gjatë sepse dua të kthehem në nivelin e dëshiruar të tenisit. E kam bërë shumë herë në karrierën time”, tha Nadal.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci