Të fundit

Shansi i fundit për origjinën e Covid-19, OBSH emëron ekspertët

Organizata Botërore e Shëndetit ka emëruar 26 ekspertë për t’u bashkuar me Grupin Këshillimor Shkencor mbi Origjinat e Patogjenëve të Ri Sago.

Sipas OBSH-së, grup i ri i punës mund të jetë shansi i fundit për të gjetur origjinën e Covid-19, në më shumë se një vit e gjysmë që kur virusi u zbulua në qytetin kinez Wuhan. Por pyetja se si u shfaq virusi për herë të parë mbetet ende e paqartë.

Ekipi do të marrë parasysh nëse virusi kaloi nga kafshët te njerëzit në tregjet Wuhan ose rrjedh në një aksident laboratorik. Kina e ka hedhur poshtë fuqishëm teorinë e dytë.

Në shkurt, një ekip i OBSH-së i ngarkuar me hetimin e origjinës së Covid udhëtoi për në Kinë dhe arriti në përfundimin se virusi ndoshta kishte ardhur nga lakuriqët e natës, por duhej më shumë punë.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, më vonë tha se hetimi ishte penguar nga mungesa e të dhënave dhe transparenca nga Kina.

Anëtarët e propozuar të grupit Sago përfshijnë gjashtë ekspertë që vizituan Kinën si pjesë e ekipit të mëparshëm.

Përveç koronavirusit, Sago gjithashtu do të shikojë origjinën e patogjenëve të tjerë me rrezik të lartë.

“Të kuptuarit se nga vijnë patogjenët e rinj është thelbësore për parandalimin e shpërthimeve të së ardhmes”, tha Dr Tedros.

Në një editorial të përbashkët në revistën Science, dr. Tedros dhe zyrtarë të tjerë të OBSH-së thanë se “nuk mund të përjashtohet një aksident laboratorik”.

Michael Ryan, drejtori i urgjencave të OBSH-së, tha se puna e Sago mund të jetë “shansi i fundit për të kuptuar origjinën e këtij virusi”.

Njoftimi i grupit të ri, vjen pasi CNN raportoi se Kina po përgatitej të testonte dhjetëra mijëra mostra të bankave të gjakut të marra në muajt e parë të pandemisë.

Por Chen Xu, ambasadori i Kinës në OKB në Gjenevë, tha se puna e Sago nuk duhet të “politizohet”.

“Është koha për të dërguar ekipe në vende të tjera”, tha ai.

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci