Të fundit

FDA miraton dozën përforcuese të Moderna-s për të luftuar COVID-19

Këshilltarët shëndetësorë në SHBA thanë të enjten se disa amerikanë që morën vaksinën e Moderna COVID-19 të paktën gjashtë muaj më parë duhet të marrin një përforcues me gjysmë dozë për të rritur mbrojtjen.

Paneli i këshilltarëve të jashtëm të Administratës së Ushqimit dhe Barnave votoi njëzëri për të rekomanduar një dozë përforcuese për të moshuarit, si dhe të rriturit e rinjtë me probleme të tjera shëndetësore ose situata jetese që i vënë ata në rrezik të shtuar nga COVID-19.

Rekomandimi nuk është detyrues, por është një hap kyç drejt zgjerimit të fushatës përforcuese të SHBA-së në miliona amerikanë të tjerë.

Shumë njerëz që morën dozat e tyre fillestare Pfizer të paktën gjashtë muaj më parë tashmë po marrin një përforcues pasi FDA autorizoi përdorimin e tyre muajin e kaluar dhe këto janë të njëjtat grupe me rrezik të lartë që këshilltarët e FDA thanë se duhet të marrin një përforcues Moderna.

Koronavirusi është ende një kërcënim për njerëzit e pavaksinuar ndërsa të vaksinuarit kanë mbrojtje të fortë kundër sëmundjes ose vdekjeve nga COVID-19.

Sa i përket dozës, vaksinimi fillestar Moderna përbëhet nga dy injeksione 100-mikrogram. Por Moderna thotë se një dozë e vetme 50 mikrogramë duhet të jetë e mjaftueshme për një përforcues.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci