Të fundit

Rritja e çmimeve të energjisë (gazi 350%) frenon rimëkëmbjen globale

Rritja e çmimeve të energjisë elektrike që bën që faturat dhe çmimi i karburanteve të fluturojnë, shkruan gazeta italiane ”La Repubblica”, në një analizë të gazetarit Flavio Bini.

Shkaqet kryesisht gjenden përtej kufirit. Fajtori numër një është kostoja e energjisë.

Në një analizë çmimet evropiane dhe amerikane të gazit, ato janë rritur respektivisht me 350 dhe 120 për qind këtë vit.

Në janar, një fuçi Brent, produkti referues i nxjerrë në Detin e Veriut, vlente vetëm 50 dollarë, sot po udhëton drejt 80 dhe sipas ”Goldman Sachs” do të arrijë në 90 deri në fund të vitit.

Deri më tani origjinat, pasojat janë ato që ne tashmë kemi filluar t’i vëzhgojmë përtej sondazheve statistikore.

Dhe kjo që nga faturat e gazit dhe energjisë që regjistrojnë rritje dyshifrore tek benzina, e cila shënon shifrën më të lartë në tetë vjet.

Në terma konkretë: kostoja e faturave të energjisë elektrike dhe gazit për familjet dhe bizneset ose karburanti për automjetet publike ose private, shënon një rritje + 7% në bazë vjetore.

Lëndët e para rriten, zinxhiri i blerjeve bie

Energjia nuk është faktori i vetëm i rritjes të inflacionit. Për disa muaj ka pasur gjithashtu një rritje të konsiderueshme të lëndëve të para ushqimore.

Indeksi i Ushqimit i hartuar nga FAO, një indeks që bashkon çmimet e një sërë artikujsh ushqimorë, regjistroi 127,4 pikë në gusht, një rritje prej mbi 30 pikë në krahasim me 12 muajt e mëparshëm.

Edhe këtu, nga origjina tek pasojat, ku ndoshta konsumatorët nuk e kanë vënë re ende. E gjitha ndikon në përshpejtimin e të ashtuquajturës “karroca e blerjeve në supoermarket”, domethënë, në mënyrë më tipike, çmimet me të cilat ballafaqohemi çdo ditë do të rriten.

Pse inflacioni është një problem?

Arsyeja pse rritja e inflacionit shihet si një thirrje zgjimi nga qeveritë dhe bankat qendrore është e thjeshtë.

Me të njëjtat paga, një rritje e çmimeve përkthehet në një humbje të fuqisë blerëse: ju paguani më shumë për të blerë të njëjtat gjëra.

Kjo është arsyeja pse ka një presion në rritje për të rritur pagat, duke pasur parasysh kërkesën për punëtorët që të vazhdojnë me rritjen e çmimeve.

Por, është vetë rritja e pagave ajo që i jep karburant të ri inflacionit, pasi kompanitë mund të vendosin të shkarkojnë rritjen e shpenzimeve të shkaktuara nga rritja e pagave në koston e mallrave të prodhuara, duke shkaktuar kështu një dinamikë shumë të rrezikshme për ekonominë.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci