Të fundit

​Kurti: Komuniteti shqiptar në Serbi duhet të ketë vëmendjen e njëjtë si ai serb në Kosovë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka reaguar për shkeljen që Serbia po u bënë të drejtave të shqiptarëve në Luginë.

Ai ka thënë se komuniteti shqiptar në Serbi duhet të ketë të njëjtën vëmendje sikurse komuniteti serb në Kosovë.

Kurti ka shkruar se 6 mijë shqiptarë etnikë janë larguar ilegalisht nga lista e votuesve duke u pamundësuar punësimin, blerjen e pronave si dhe dërgimin e fëmijëve në shkollë.

“Ne nuk mund të diskriminojmë në respekt. Komuniteti shqiptar në Serbi duhet të ketë të njëjtën vëmendje si komuniteti serb në Kosovë. Kjo është vetë premisa e të drejtave të pakicave – se përkatësia etnike nuk mund dhe nuk duhet të përcaktojë vlerën tuaj ose mungesën e saj në një vend. 6000 shqiptarë etnikë (siç raporton Dr. Flora Ferati-Sachsenmaier) janë hequr ilegalisht nga listat e votuesve dhe për këtë arsye nuk mund të votojnë, të punojnë, të blejnë prona apo t’i dërgojnë fëmijët e tyre në shkollë. As qyteti i Preshevës dhe as Bujanoci në Serbi, popullsia e të cilëve është kryesisht shqiptare etnike (70%), nuk kanë spital. Banorët detyrohen të shkojnë në një qytet të afërt, në Vranja, ku nga 700 punonjës nuk ka asnjë shqiptar”, ka shkruar Kurti.

Video nga Paradoks

Kush kënd e tradhëtoi? Dardan Molliqaj flet për largimin nga VV-ja, komenton edhe darkën e Kurtit me Memli Krasniqin - "Zgjedhjet janë dëshirë e Kurtit"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci