Të fundit

Nëse jeni ndalur nga policia rrugore, përgjigjuni gjithmonë ‘JO’ kësaj pyetjeje – ja pse

Pavarësisht nëse është thjesht kontroll rutinë i trafikut apo ju kanë ndaluar për një shkelje, disa shoferë “djersiten” shpejt kur duhet t’u përgjigjen pyetjeve të policisë

Për shembull, ju duhet t’u përgjigjeni pyetjeve për veten tuaj. Sigurisht, duhet të tregoni edhe patentën tuaj të shoferit. Megjithatë, nuk duhet t’i përgjigjeni kurrë pyetjes trukuese që bëjnë shumë oficerë policie që në fillim të ndalesës.

Siç shkruan sot gazeta kroate Jutarnji List, në fillim të ndalesës, shpesh bëhet pyetja klasike: “A e dini pse ju ndaluam?” Sigurisht, ka disa variacione si dhe formulime shumë sugjestive të kësaj pyetjeje, për shembull: “Unë supozoj se e dini pse ju ndaluam?”

imazh

Policia rrugore, ilustrim

Prandaj, shumë shoferë ndihen të sfiduar që të bëjnë menjëherë një deklaratë dhe të pranojnë shkeljen. Sidoqoftë, kurrë mos iu përgjigj kësaj pyetjeje mashtrimi. Në vend të kësaj, është më mirë të thuash “jo” në një mënyrë neutrale.

Arsyeja: Nëse ka dyshime fillestare, oficeri duhet së pari t’ju informojë përse ju ndaloi. Përveç kësaj, oficerët duhet t’ju informojnë gjithashtu për të drejtën tuaj për të mos thënë asgjë, dhe nëse nuk e bëjnë, deklaratat që bëni nuk do të mund të përdoren në gjykatë, ose do të përdoren vetëm në një masë të kufizuar, gjë që është e vërtetë sipas shumicës së ligjeve të BE-së.

Por së pari ju duhet të jeni në gjendje të dëshmoni se nuk jeni informuar për të drejtën tuaj për të mos thënë asgjë. Prandaj është më mirë të përmbaheni dhe të mos e ngarkoni veten me deklarata spontane. Përndryshe, shkelja e trafikut mund të interpretohet edhe si e qëllimshme, për shembull nëse keni vozitur me qëllim shumë shpejt.

A mund të pyesë policia se ku po shkoni?

Përveç kësaj, ka edhe pyetje thjesht informative që bën policia, por as ju nuk duhet t’i përgjigjeni. Këtu përfshihet klasikja “ku shkuat?”, d.m.th. pyetje rreth destinacionit të udhëtimit ose nga vini.

imazh

Policia, ilustrim

Është një gjë private – por nuk duhet të thoni se thjesht keni dal të vozitni. Kjo mund të interpretohet si vozitje e pakuptimtë. Thjesht thoni se jeni duke vozitur për diku, ose informoni oficerët për të drejtën tuaj për të heshtur në një mënyrë neutrale dhe të sjellshme.

Silluni gjithmonë në mënyrë bashkëpunuese dhe miqësore gjatë kontrolleve të trafikut; do ta bëjë jetën më të lehtë për ju, por edhe për policët. Nëse në të vërtetë keni kryer një shkelje dhe jeni kapur, tregoni mirëkuptim.

Nëse reagoni në mënyrë shpërfillëse, cinike apo edhe ofenduese, mund ta futni veten në më shumë telashe sesa duhet. Nëse dëshironi të kundërshtoni dënimin paralajmërues, mund ta bëni gjithmonë më pas në vend që të fjaloseni me oficerët aty për aty.

Video nga Paradoks

Zana Avdiu shuan kurreshtjen, tregon se a ka të dashur - flet për martesë e fëmijë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci