Të fundit

SpaceX nis fluturimin e katërt testues të Starship

Kompania SpaceX e Elon Musk po vazhdon me fluturimin e katërt provë të anijes gjigante Starship nga Starbase në Teksasin e Jugut. Ngjarja po transmetohet drejtpërdrejt përmes llogarisë së SpaceX në X (dikur Twitter), e cila është gjithashtu në pronësi të Elon Musk.

Starship është montuar në një raketë përforcuese të fazës së parë të quajtur Super Heavy.

Lansimi ishte i suksesshëm, brenda “dritares” kohore të vendosur nga kompania. Pak minuta pas ngritjes, anija kozmike u nda nga raketa në atmosferën e sipërme dhe vazhdon udhëtimin e saj në hapësirë.

Rreth 8 minuta pas lëshimit, raketa Super Heavy u kthye me sukses (splashdoën) në një pikë të paracaktuar në Gjirin e Meksikës. Starship, nëse gjithçka shkon mirë, është vendosur të bjerë në Oqeanin Indian.

Tre testet e para të Starship u zhvilluan në prill 2023, nëntor 2023 dhe mars të këtij viti.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci