Të fundit

Kush është Dijana Hërkalloviq e cila mund t’i jep fund karrierës politike të Vuçiqit

Mediat rajonale këto ditë janë plot me artikuj për Dijana Hërkalloviq, një ish-zyrtare e lartë e Ministrisë së Brendshme së Serbisë, e cila u arrestua të premten si pjesë e një hetimi për fshehjen e provave të vrasjes.

Ish-sekretarja shtetërore e Ministrisë së Brendshme të Serbisë iu caktua masa e paraburgimit prej 30 ditëve për shkak të “ekzistencës së rrethanave që tregojnë se duke qëndruar në arrati, ajo do të pengonte procedurën duke ndikuar te dëshmitarët”, shpjegoi Gjykata e Lartë në Beograd.

Lajmi se ish-krahu i djathtë i ministrit të policisë është arrestuar është intrigues në vetvete, por 34-vjeçarja Hrkaloviq ka tërhequr vëmendjen e mediave dhe publikut për të paktën dy arsye të tjera: pamjen e saj tërheqëse dhe faktin që arrestimi i saj është episodi i fundit në një çështje shumë më të madhe. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, i preferuari i tij deri vonë, Nebojsha Stefanoviq, ministri aktual i Mbrojtjes, sekretarja shtetërore e të cilit ishte Dijana Hrkaloviq, dhe Partia Progresive Serbe në pushtet (SNS).

Shtoni këtu faktin që Vuçiq mori kontrollin e të gjitha institucioneve në Serbi, si dhe fushatën e tabloideve të regjimit kundër Stefanoviq dhe Hrkaloviq, raporton index.hr.

Vuçiq foli edhe për arrestimin e Dijana Hërkalloviqit, e cila në fakt nuk ka ndonjë autoritet kushtetues që të merret me hetimet e policisë, por deri më tani kjo nuk e ka ndaluar atë të bëjë pikërisht atë, transmeton Telegrafi.

Në fund të fundit, më parë si Ministër i Policisë, intimiteti i tij më i ngushtë ishte Stefanoviq, i cili ishte komprometuar sot, ndërsa tani është pasardhësi i tij, Aleksandar Vulin. Përkundrazi, Vuçiq vazhdimisht jep deklarata në publik në hetime dhe mafia, duke pretenduar se drejton luftën kundër mafies, në të cilën Vulin e ndihmon me besnikëri.

Dijana Hërkalloviq përjetoi një ngritje në karrierë kur erdhi në pushtet Vuçiq.

Hërkalloviq iu bashkua policisë në muajin prill të vitit 2014 si zëvendës ministre e kabinetit, nga Agjencia e Informacionit të Sigurisë (BIA).

Ajo ishte një staf i ri dhe ambicioz i SNS-it, dhe ndërkohë ajo gjithashtu mori një doktoratë në psikologji. Ajo u zgjodh Sekretare e Shtetit në muajin korrik të vitit 2017. Hërkalloviq hyri në strukturat e sigurisë të Serbisë si kuadër politik në kohën kur Vuçiq u bë kryeministër i Serbisë dhe ishte gjithashtu shefe e Zyrës për Koordinimin e Shërbimeve të Sigurisë.

Sipas portalit të pavarur hulumtues KRIK, Hërkalloviq ishte partner i xhandarit, Nenad Vuçkoviq (Vuçko), një nga njerëzit me ndikim në polici i cili u zbulua se ishte pranë grupit kriminal të të ndjerit, Aleksandar Stankoviqit (Salle Mutavi).

KRIK zbuloi se ndërsa Dijana Hërkalloviq ishte në pozita të larta në Ministrinë e Brendshme, policia serbe arrestoi kryesisht anëtarë të klanit Skaljar, ndërsa kriminelët nga klani kundërshtar Kavaq rrallë përfunduan pas hekurave.

 

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci