Të fundit

Kush është Dijana Hërkalloviq e cila mund t’i jep fund karrierës politike të Vuçiqit

Mediat rajonale këto ditë janë plot me artikuj për Dijana Hërkalloviq, një ish-zyrtare e lartë e Ministrisë së Brendshme së Serbisë, e cila u arrestua të premten si pjesë e një hetimi për fshehjen e provave të vrasjes.

Ish-sekretarja shtetërore e Ministrisë së Brendshme të Serbisë iu caktua masa e paraburgimit prej 30 ditëve për shkak të “ekzistencës së rrethanave që tregojnë se duke qëndruar në arrati, ajo do të pengonte procedurën duke ndikuar te dëshmitarët”, shpjegoi Gjykata e Lartë në Beograd.

Lajmi se ish-krahu i djathtë i ministrit të policisë është arrestuar është intrigues në vetvete, por 34-vjeçarja Hrkaloviq ka tërhequr vëmendjen e mediave dhe publikut për të paktën dy arsye të tjera: pamjen e saj tërheqëse dhe faktin që arrestimi i saj është episodi i fundit në një çështje shumë më të madhe. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, i preferuari i tij deri vonë, Nebojsha Stefanoviq, ministri aktual i Mbrojtjes, sekretarja shtetërore e të cilit ishte Dijana Hrkaloviq, dhe Partia Progresive Serbe në pushtet (SNS).

Shtoni këtu faktin që Vuçiq mori kontrollin e të gjitha institucioneve në Serbi, si dhe fushatën e tabloideve të regjimit kundër Stefanoviq dhe Hrkaloviq, raporton index.hr.

Vuçiq foli edhe për arrestimin e Dijana Hërkalloviqit, e cila në fakt nuk ka ndonjë autoritet kushtetues që të merret me hetimet e policisë, por deri më tani kjo nuk e ka ndaluar atë të bëjë pikërisht atë, transmeton Telegrafi.

Në fund të fundit, më parë si Ministër i Policisë, intimiteti i tij më i ngushtë ishte Stefanoviq, i cili ishte komprometuar sot, ndërsa tani është pasardhësi i tij, Aleksandar Vulin. Përkundrazi, Vuçiq vazhdimisht jep deklarata në publik në hetime dhe mafia, duke pretenduar se drejton luftën kundër mafies, në të cilën Vulin e ndihmon me besnikëri.

Dijana Hërkalloviq përjetoi një ngritje në karrierë kur erdhi në pushtet Vuçiq.

Hërkalloviq iu bashkua policisë në muajin prill të vitit 2014 si zëvendës ministre e kabinetit, nga Agjencia e Informacionit të Sigurisë (BIA).

Ajo ishte një staf i ri dhe ambicioz i SNS-it, dhe ndërkohë ajo gjithashtu mori një doktoratë në psikologji. Ajo u zgjodh Sekretare e Shtetit në muajin korrik të vitit 2017. Hërkalloviq hyri në strukturat e sigurisë të Serbisë si kuadër politik në kohën kur Vuçiq u bë kryeministër i Serbisë dhe ishte gjithashtu shefe e Zyrës për Koordinimin e Shërbimeve të Sigurisë.

Sipas portalit të pavarur hulumtues KRIK, Hërkalloviq ishte partner i xhandarit, Nenad Vuçkoviq (Vuçko), një nga njerëzit me ndikim në polici i cili u zbulua se ishte pranë grupit kriminal të të ndjerit, Aleksandar Stankoviqit (Salle Mutavi).

KRIK zbuloi se ndërsa Dijana Hërkalloviq ishte në pozita të larta në Ministrinë e Brendshme, policia serbe arrestoi kryesisht anëtarë të klanit Skaljar, ndërsa kriminelët nga klani kundërshtar Kavaq rrallë përfunduan pas hekurave.

 

Video nga Paradoks

"Sa ma budallë mashkulli ma shumë dhunë", "Fejohen për ni t'shkume n'deti": Valon Syla flet për dhunën ndaj grave, u drejtohet Vjosa Osmanit e Albulena Haxhiut - "Siguria financiare zgjidh shumë sene"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci