Të fundit

​Pesë trika të thjeshtë për të shkrirë shpejt dhjamin e barkut

Fajtorët kryesorë për dhjamin e barkut janë dieta jo e shëndetshme dhe shmangia e stërvitjes.

Lajmi i mirë është se në luftën kundër dhjamit në bark nuk duhet të paguani tarifa të shtrenjta anëtarësie, as të rregulloni orarin tuaj për të arritur në palestër, mjafton të vraponi në shtëpi dhe të ndiqni këto pesë këshilla.

Ushtrimet në shtëpi

Ushtroni rregullisht në një biçikletë të palëvizshme ose rutine, këto janë stërvitje të shkëlqyera për djegien e kalorive, rritjen e forcës dhe qëndrueshmërisë. Për më tepër, shtimi i stërvitjes interval, stërvitja e pjerrësisë dhe forcës mund të ndihmojë më tej me humbjen e yndyrës në bark.

Kërkoni ndihmë profesionale

Është gjithashtu një ide e mirë të punësoni një trajner privat, i cili mund t’ju udhëheqë në të gjitha fazat e humbjes së peshës. Ata kanë njohuritë e nevojshme, kuptojnë se cilat janë sfidat tuaja dhe dinë si t’ju mbajnë të motivuar.

Ndryshoni dietën tuaj

Eliminoni ushqimin e shpejtë dhe ushqimet e përpunuara dhe kaloni në një dietë të ekuilibruar të përbërë nga drithëra, bishtajore, yndyra thelbësore, fruta dhe perime. Gjithashtu, eliminoni alkoolin.

Merrni shumë proteina

Proteinat stimulojnë metabolizmin dhe rrisin masën e muskujve, e cila nga ana tjetër çon në rritjen e djegies së kalorive dhe përfundimisht humbjen e peshës. Burimet e mira të proteinave si produktet e qumështit, bishtajoret dhe arrat duhet të konsumohen rregullisht.

Bëni një gjumë të mirë

Nëse vuajmë nga mungesa e gjumit, trupi ynë nuk mund ta metabolizojë ushqimin siç duhet. Nivelet e hormoneve që na bëjnë të uritur rriten, dhe ato që stimulojnë ndjenjën e ngopjes bien. Kjo është arsyeja pse akumulojmë më shumë yndyrë në stomak, shkruan Pinkvilla.

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci