Të fundit

Shpjegimi i kryeministrit spanjoll për pjesëmarrjen në samitin e njëjtë me Kosovën

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, për herë të parë ka vendosur që të marrë pjesë në një tryezë ku është i pranishëm edhe përfaqësuesi i Republikës së Kosovës. Megjithatë për këtë Spanja ka pasur një kusht, duke kërkuar që në Samitin për Ballkanin Perëndimor që po mbahet në Slloveni të mos ketë simbole shtetërore.

Për këtë çështje Sanchez ka folur sot nga Brdo, teksa ka arsyetuar vendimin për të marrë pjesë në Samit ku është i pranishëm edhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, duke thënë se si shtet duhet marrë pjesë në çdo organizim e samit.

Siç shkruan medium spanjoll “menorca.info”, Sanchez ka thënë se “Spanja duhet të jetë në të gjitha forumet”.

“Është e rëndësishme të jesh në të gjitha forumet. Spanja duhet të jetë në të gjitha forumet ”, ka thënë Sanchez.

Spanja vazhdon të jetë një nga shtetet që nuk e njeh pavarësinë e Republikës së Kosovës bashkë me Sllovakinë, Qipron, Greqinë dhe Rumania.

Video nga Paradoks

Zana Avdiu shuan kurreshtjen, tregon se a ka të dashur - flet për martesë e fëmijë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci