Të fundit

10 vendet për t’u vizituar nga personat e vaksinuar për COVID-19

Gjatë gjithë vitit, turistë të shumtë e adhurues të natyrës, plazheve e kulturës, vizitojnë vende të ndryshme të botës. Pandemia me COVID-19 ka shkaktuar probleme të shumta në ekonominë e çdo vendi, e pa dyshim edhe në sektorin e turizmit. Viti pandemik 2020 ka bërë që miliona njerëz të dështojnë t’i realizojnë pushimet e tyre ideale. Kur vaksina anti-covid është zbuluar, është shtuar shpresa që këtë vit dhe vjetët e ardhshëm turizmi të arrijë përmasat e duhura. Në vazhdim do të sjellim 10 vendet më të mira për t’u vizituar nga personat që e kanë marrë vaksinën anticovid 19.

Islanda

Ishulli evropian i Islandës ka hapur dyert për vizitorët. Nga 1 maji, udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga vendet e Bashkimit Evropian, si dhe Lihtenshtajni, Norvegjia dhe Zvicra, mund të kalojnë karantinën kur të mbërrijnë në Islandë dhe nuk do t’u kërkohet të paraqesin një test negativ PCR. Shteti 300,000 banorësh, njëherësh edhe vendi më i sigurt në botë për t’u vizituar, shtëpia e gejzerëve të mahnitshëm, pyjeve të pashkelura e klimës së ftohtë polare, mirëpret të gjithë vizitorët e vaksinuar.

Belize

Belize kohët e fundit u bë kombi i parë i Karaibeve që mirëpriti turistët e vaksinuar. Ata që mund të vërtetojnë se kanë marrë dy doza të vaksinës COVID-19 të paktën dy javë para udhëtimit të tyre, nuk duhet të paraqesin më një test negativ PCR para se të hyjnë. Udhëtarët e pavaksinuar janë gjithashtu të mirëpritur të vizitojnë vendin, të vendosur në bregun lindor të Amerikës Qendrore, për sa kohë që ata pajisen ,e një test negativ PCR të bërë brenda katër ditëve nga mbërritja e tyre ose një test të shpejtë të antigjenit të bërë brenda 48 orëve të udhëtimit. I njohur për plazhet e bukura dhe kulturën unike, Belize mirëpret edhe këtë vit vizitorët.

Qipro

Në dhjetor, Qipro u bë destinacioni i parë që bëri publike planet për të lejuar udhëtarët që janë vaksinuar plotësisht të hyjnë pa pasur nevojë të hyjnë në karantinë. Ndërsa ishte pretenduar më parë se rregullat e reja do të hynin në fuqi më 1 mars, kjo nuk u konfirmua kurrë nga zyrtarët qeveritarë. Aktualisht, udhëtarët të cilëve u lejohet të vizitojnë Qipron kanë mundësinë ose të tregojnë një test negativ PCR të bërë brenda 72 orëve para udhëtimit, ose t’i nënshtrohen një testi pas mbërritjes. Ishulli qipriot, i njohur për qytetet historike dhe kuzhinën mediteriane, i ka hapur kufijtë për vizitorët.

Estonia

Estonia, jo vetëm që ka hequr kërkesat e detyrueshme të karantinës për udhëtarët e BE-së, por gjithashtu i ka braktisur ato për ata me prova që vërtetojnë se janë shëruar nga COVID-19 në gjashtë muajt e fundit. Vendi evropian po pranon gjithashtu ata me vaksinime nga nëntë furnizues në të gjithë botën sesa thjesht Moderna, Pfizer-BioNTech ose Oxford-AstraZeneca, të tre që janë miratuar nga Bashkimi Evropian. Estonia, shteti baltik i njohur për zhvillimin e madh teknologjik dhe inovativ, këtë vit pret që vizitorët e huaj ta shijojnë kuzhinën estoneze, natyrën piktoreske dhe kulturën e historinë që ofron ky vend.

Gjeorgjia

Gjeorgjia, e cila ndodhet në udhëkryqin midis Azisë dhe Evropës, gjithashtu ka zgjedhur të heqë kufizimet për udhëtarët plotësisht të vaksinuar. Ministria e Punëve të Jashtme për Gjeorgjinë kohët e fundit njoftoi se të gjithë vizitorët që kanë marrë dy doza të ndonjë vaksine COVID-19 lejohen të hyjnë në vend pa pasur një test negativ PCR. Udhëtarët e pavaksinuar duhet të kenë një rezultat negativ të testit PCR të marrë brenda 72 orëve të udhëtimit dhe gjithashtu kërkohet që të bëjnë një test të dytë “me shpenzimet e tyre” në ditën e tretë të qëndrimit të tyre. Shteti aziatik i njohur për prodhimin e pjeshkave dhe qepëve të ëmbla, pret që viti 2021 të jetë viti i tyre në turizëm

Guatemala

Kufizimet janë hequr për udhëtarët e vaksinuar që vizitojnë Guatemalën që nga 24 shkurt. Turistët që paraqesin një certifikatë të vlefshme që konfirmon se kanë marrë dy doza të vaksinës COVID-19, lejohen të hyjnë në vendin e Amerikës Latine pa u kërkuar që të karantinohen ose të bëjnë një test negativ. Sidoqoftë, doza e tyre e dytë duhet të jetë administruar të paktën dy javë para fillimit të udhëtimit të tyre. Shteti amerikano-qendror, i njohur për kulturën majane, dhe peisazhit vullkanik, është ndër shtetet e para që ka hapur dyert për vizitorët në këtë rajon.

Madeira

Madeira, një rajon autonom portugez i vendosur në Oqeanin Atlantik Verior, po pranon vizitorë plotësisht të vaksinuar nga BE-ja, Islanda, Lihtenshtajni, Norvegjia dhe Zvicra. Vendi, i njohur si “Perla e Atlantikut”, po mirëpret gjithashtu ata që mund të provojnë se janë shëruar nga COVID-i në 90 ditët e fundit. Para se të lejohen të hyjnë, udhëtarët duhet të kenë një certifikatë zyrtare të vaksinimit që tregon datat kur kanë marrë secilën dozë të vaksinës. Ata që vizitojnë, do të duhet të ndjekin masat aktuale të COVID-19 të Madeira, të tilla si veshja e maskave të fytyrës në vende publike. Restorantet, baret dhe kazinotë e vendit aktualisht kërkohet të mbyllen në orën 6 pasdite

Polonia

Udhëtarët nga vendet e BE-së mund të vizitojnë Poloninë pa iu nënshtruar karantinës së saj të detyrueshme 10-ditore “në bazë të një certifikate që konfirmon vaksinimin kundër COVID-19”. Vendi evropian i hoqi kufizimet për të ardhurit që janë vaksinuar plotësisht më 28 dhjetor. Ata që japin një test negativ SARS ‑ CoV ‑ 2 gjatë mbërritjes janë gjithashtu të përjashtuar për aq kohë sa nuk ka më shumë se 48 orë midis kohës që ata marrin rezultatin e tyre të testit dhe kohës kur ata kalojnë kufirin. Polonia, shteti evropian i njohur për qytetet e bukura si ai i Varshavës, pret që vizitorët të vijnë në këtë vend dhe të shijojnë çdo ditë qëndrimi në të.

Rumania

Të gjithë udhëtarët që mbërrijnë në Rumani nga destinacionet e lejuara, të cilët janë vaksinuar plotësisht nga COVID janë përjashtuar nga karantina pas mbërritjes që nga 18 janari. Rregullat e reja u shpallën nga Komiteti Kombëtar i Vendeve Evropiane për Situatat Emergjente (CNSU), i cili përcaktoi se vizitorët dhe banorët e kthyer do të duhet të tregojnë dëshmi se kanë marrë dy doza të vaksinës në mënyrë që të shmangin izolimin e detyrueshëm. Doza e dytë duhet të jetë administruar të paktën 10 ditë para mbërritjes së tyre. “Prova e vaksinimit, përfshirë datën kur u administrua doza e dytë, duhet të bëhet përmes dokumentit të lëshuar nga njësia shëndetësore që e administroi atë, qoftë ai në Rumani apo jashtë saj”, tha Komiteti në një deklaratë. Rumania, e njohur si shteti i “drakulave” edhe këtë vit i ka hapur dyert për vizitorët.

Sejshelles

Sishel u bashkuan me numrin në rritje të destinacioneve për të hequr kërkesat e karantinës për udhëtarët që janë vaksinuar kundër COVID-19 në janar. Dhe pas një përhapjeje të suksesshme të vaksinave, destinacioni i largët i vendosur në brigjet e Tanzanisë, i ka lehtësuar kufizimet edhe më shumë. Që nga 25 marsi, të gjithë udhëtarët, përveç atyre nga Afrika e Jugut, lejohen të hyjnë në Seychelles nëse ata paraqesin prova të një testi negativ PCR Covid-19 të marrë brenda 72 orëve të udhëtimit. “Ne jemi të kënaqur që kemi arritur imunitetin që meritojmë”, tha Sylvestre Radegonde, ministër i Punëve të Jashtme dhe Turizmit i Seychelles, për CNN Travel në fillim të këtij muaji. “Ne i kemi trajnuar institucionet. Ne kemi lehtësira në vend.” Objektet shëndetësore janë atje dhe masat që kemi zbatuar po funksionojnë. Kështu që ne jemi të kënaqur të rihapemi”, tha ai.

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci