Të fundit

Gazetari i Bloomberg paralajmëron krizë të energjisë në Kosovë

Kërcënimi i mungesës së energjisë elektrike është më i fortë në Evropën Lindore sesa në Perëndim, ka thënë sot Javier Blas, një gazetar i Bloomberg News.

Korrespondenti kryesor i Bloomberg për energji tha sot se eksportuesi më i madh i Kosovës – fabrika e nikelit Ferronikeli – e ka shpallur të mbyllur prodhimin. Njoftimi i Ferronikelit iu dërgua të premten mediave të vendit, raporton Paparaci.com.

Kjo vjen pasi udhëheqësit e industrisë prodhuese britanike në sektorin energjetik paralajmëruan sot se disa fabrika janë pak ditë para falimentimit për shkak të çmimeve rekord të gazit.

 

Qeveria shqiptare ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe sot pritet të shpallë masa emergjente të energjisë.

Qeveria e Serbisë paralajmëroi në fillim të kësaj jave se mund të zgjedhë të ndalojë eksportet e energjisë elektrike gjatë dimrit për të ulur çmimet e brendshme të energjisë.

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci