Të fundit

Merkel: Izraeli nuk mund të “humbasë nga sytë” marrëveshjen me palestinezët

Kancelarja gjermane Angela Merkel të hënën i bëri thirrje Izraelit të mos “humbasë nga sytë” nevojën për të krijuar një shtet palestinez, pasi ajo përfundoi një vizitë lamtumirëse dy-ditore. Mbështetja e Merkel për një zgjidhje me dy shtete ka qenë një nga mosmarrëveshjet kryesore me udhëheqjen e Izraelit gjatë 16 viteve të saj në detyrë, të cilat u karakterizuan nga mbështetja e palëkundur për Izraelin. Duke folur në një qendër studimore izraelite, Merkel përshëndeti marrëveshjet diplomatike historike të arritura vitin e kaluar midis Izraelit dhe katër vendeve arabe – të udhëhequra nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Por ajo tha se marrëveshjet, të njohura si Marrëveshjet e Abrahamit, nuk fshijnë nevojën që Izraeli të arrijë një marrëveshje paqeje me palestinezët. “Ne nuk duhet të humbasim nga e drejta e palestinezëve për të pasur një shans për të jetuar,” tha ajo. “Prandaj nuk duhet në asnjë rrethanë, edhe pse bëhet gjithnjë e më e vështirë për shkak të vendbanimeve, të humbasë nga sytë çështjen e zgjidhjes me dy shtete,” tha Merkel në një panel në Institutin për Studimet e Sigurisë Kombëtare në Tel Aviv.

Mbështetësit e Marrëveshjeve të Abrahamit, të ndërmjetësuar nga Administrata Trump, i kanë vlerësuar ata si thyerjen e besimit të kahershëm se Izraeli nuk mund të krijojë lidhje me botën arabe para se të arrinte një marrëveshje me palestinezët. Kryeministri i ri i Izraelit, Naftali Bennett, një linjë e ashpër që kundërshton një shtet palestinez në tokat e pushtuara nga Izraeli, ka përjashtuar bisedimet e paqes me palestinezët. Në vend të kësaj, ai ka mbrojtur atë që ai thotë se është një qasje më pragmatike e përmirësimit të kushteve të jetesës për palestinezët si një mënyrë për të ulur tensionet. Qeveria e tij, një arnim i partive dovish, nacionaliste dhe arabe që morën detyrën në qershor, deri më tani nuk ka njoftuar ndonjë ndryshim të madh në politikë.

Merkel mirëpriti synimet e Bennett, por tha se një qasje e tillë nuk do të ishte e mjaftueshme. “Unë mendoj se një çështje e tillë afatgjatë (konflikti me palestinezët) nuk do të zhduket nga axhenda, edhe nëse përmirësohen marrëdhëniet me shtetet fqinje arabe,” tha ajo. Gjatë vizitës së Merkel, ajo u mirëprit si një “shoqe e vërtetë” e Izraelit. Axhenda e saj përfshinte takime me udhëheqësit izraelitë dhe një ndalesë në memorialin kombëtar të Holokaustit të Izraelit, Yad Vashem. Ajo vazhdimisht deklaroi angazhimin e Gjermanisë për sigurinë e Izraelit dhe tha se ishte e sigurt se qeveria e ardhshme e vendit të saj – që do të përcaktohej në bisedimet e gjata të koalicionit pas zgjedhjeve jokonkluzive muajin e kaluar – do të mbante një qëndrim të ngjashëm. Një çështje kryesore në axhendë ishte programi bërthamor i Iranit. Gjermania ishte një nga fuqitë botërore që negocioi marrëveshjen bërthamore ndërkombëtare të vitit 2015 me Iranin. Marrëveshja u prish pasi Presidenti i atëhershëm Donald Trump, me mbështetjen e Izraelit, u tërhoq në vitin 2018. Administrata e Biden është përpjekur të ringjallë atë marrëveshje për kundërshtimet izraelite. Izraeli e konsideron Iranin armikun e tij më të madh, duke përmendur praninë ushtarake të vendit në Sirinë fqinje dhe mbështetjen e tij për grupet militante armiqësore në të gjithë rajonin. Ai akuzon Iranin për përpjekjen për të zhvilluar armë bërthamore – një akuzë që Irani e mohon – dhe beson se marrëveshja ndërkombëtare nuk përmbante masa mbrojtëse të mjaftueshme. Ndërkohë, Irani ka ecur përpara me aktivitetet e tij bërthamore, siç është pasurimi i shtuar i uraniumit – një hap që mund ta çojë atë më pranë ndërtimit të një bombe.

Merkel tha se mosmarrëveshjet midis fuqive botërore që negociuan marrëveshjen origjinale kanë dobësuar pozicionin e tyre dhe i kanë lejuar Iranit të blejë kohë dhe të zgjerojë aktivitetet e tij ushtarake në të gjithë rajonin. “Irani e di këtë, dhe për këtë arsye ne përballemi me një situatë shumë serioze,” tha ajo. Ajo pranoi se nuk ka një zgjidhje, por u bëri thirrje lojtarëve kryesorë, përfshirë Rusinë dhe Kinën, që të marrin një qëndrim më të fortë publik kundër Iranit. “Sa më shumë vende të bëjnë të qartë se nuk i pranojnë ambiciet dhe agresionin e Iranit, aq më mirë për rajonin,” tha ajo. Izraeli u formua pas Holokaustit në 1948 dhe të dy vendet krijuan lidhje diplomatike vetëm në 1965. Por gjatë dekadave, ato lidhje janë ngrohur dhe Gjermania është një nga aleatët dhe partnerët tregtarë më të ngushtë dhe më të rëndësishëm të Izraelit. Merkel ishte planifikuar të vizitonte në gusht, por udhëtimi u shty pas krizës në Afganistan, në të cilën talebanët morën pushtetin. Ajo pastaj e shtyu vizitën deri në zgjedhjet gjermane të muajit të kaluar. Ajo tani mbetet në detyrë në cilësinë e kujdestarit derisa të formohet një qeveri e re, një proces që mund të zgjasë javë apo edhe muaj.

Video nga Paradoks

"Sa ma budallë mashkulli ma shumë dhunë", "Fejohen për ni t'shkume n'deti": Valon Syla flet për dhunën ndaj grave, u drejtohet Vjosa Osmanit e Albulena Haxhiut - "Siguria financiare zgjidh shumë sene"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci