Të fundit

Përkthyesi që ndihmoi në shpëtimin e Joe Biden në vitin 2008 largohet nga Afganistani

Një përkthyes afgan i cili ndihmoi në shpëtimin e senatorit të atëhershëm Joe Biden nga fshatrat e “ashpër” të Afganistanit, ka arritur të largohet nga rajoni me familjen e tij.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në vitin 2008, një stuhi dëbore detyroi një helikopter ushtarak që mbante Biden dhe ligjvënës të tjerë amerikanë të uleshin në një luginë me dëborë, ku ata ishin të rrezikuar nga një pritë.

Por Aman Khalili ishte në mesin e punonjësve afganë të qeverisë amerikane që e çuan grupin në një vend të sigurt.

Dhe që nga gushti i këtij viti, ai kishte apeluar për ndihmë për të kapërcyer çështjet e vizave për t’u larguar nga Afganistani.

Ai tani pritet të bashkohet me mijëra afganë që kanë ikur nga vendi për të shpëtuar duke jetuar nën sundimin taleban.

Të hënën, një përfaqësues i Departamentit Amerikan të Shtetit i tha BBC News se Khalili dhe familja e tij ishin “larguar në mënyrë të sigurt nga Afganistani dhe më pas kishin filluar udhëtimet e mëtejshme nga Pakistani”.

“Ata e bënë këtë me një angazhim dhe mbështetje të gjerë dhe të nivelit të lartë nga qeveria amerikane, dhe ne jemi mirënjohës për shumë të tjerë që gjithashtu e mbështetën atë gjatë rrugës”.

Trembëdhjetë vjet pas takimit të tij të mundshëm me presidentin e tanishëm – si dhe senatorët Chuck Hagel dhe John Kerry – Khalili po përpiqej të siguronte Vizën e tij Speciale të Emigracionit në SHBA (SIV) për të ikur nga Afganistani.

Pas tërheqjes kaotike të Shteteve të Bashkuara këtë verë, Khalili i bëri thirrje zotit Biden të shpëtojë atë, gruan dhe pesë fëmijët e tij.

“Unë i besoj atij”, i tha ai CNN. “Unë kam besim se ai mund të bëjë gjithçka”.

Kur u pyet për gjendjen e zotit Khalili në shtator, Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki e falënderoi atë për “ndihmën e një numri të njerëzve të mi të preferuar nga një stuhi dëbore dhe për të gjithë punën që keni bërë” dhe tha se SHBA ishte “e angazhuar” për evakuimin e aleatëve.

“Koalicioni i Parë Njerëzor – SIV”, një organizatë që ndihmon në shpëtimin e mbi 200 afganëve tani në Pakistan, i tha BBC se ata ishin “thellësisht mirënjohës” ndaj zyrtarëve amerikanë dhe pakistanezë për ndihmën “në përpjekjet tona për të sjellë në siguri përkthyesin e presidentit Biden dhe familjen e tij”.

SIV ishte krijuar posaçërisht për afganët dhe irakianët që punuan së bashku me trupat amerikane në të dyja këto konflikte.

Është e paqartë nëse zoti Khalili e ka marrë këtë vizë, apo nëse po udhëton për në SHBA.

Ndryshe, që nga viti 2008, afro 70,000 afganë janë zhvendosur në SHBA në një SIV.

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci