Të fundit

Zbulohet përfundimisht misteri i “blloqeve të çuditshme” që po shfaqen në Brazil

Që nga viti 2018, plazhet e largëta të Brazilit verior janë përmbytur nga një valë e “blloqeve” me pamje të panjohur që dalin në breg, duke mistifikuar vendasit dhe shkencëtarët. Sidoqoftë, një biolog detar beson se ai më në fund mund ta ketë zgjidhur misterin.

Rreth tre vjet më parë, disa njerëz në plazhet e Brazilit verilindor bënë një zbulim kurioz kur hasën në një objekt të ngjashëm me një arkë në breg, në fillim madje duke menduar se mund të ishte një arkë thesari.

Por sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shpresat e tyre për të gjetur ar u shuan shpejt, kur shokët e plazhit zbuluan se objekti që kishin gjetur nuk ishte fare një kuti, por një “bllok gome të papërpunuar”.

Sidoqoftë, shumë shpejt u zbulua se gjetja nuk ishte as unike, thjesht ishte e para nga shumë të tilla: së shpejti plazhet e rajonit panë ardhjen e qindra prej këtyre “gungave misterioze drejtvizore”, në masën që Administrata Shtetërore e Mjedisit (Adema) madje krijoni një linjë telefonike për njerëzit që t’i raportojnë ato.

“Çdo ditë ne marrim thirrje nga një plazh i ndryshëm”, ka thënë Jefferson Torres.

Adema ka marrë rreth 350 prej këtyre objekteve misterioze nga plazhe të ndryshme në shtet brenda një muaji të vetëm, dhe heqja e tyre kërkon një ekip prej disa personash, secili bllok që peshon rreth 80 kilogramë, që do të thotë se nganjëherë kërkohet që kamionçinat t’i marrin ato.

“Kutitë janë me të vërtetë një mister”, thotë drejtori i Adema, Gilvan Dias për dpa, duke qeshur.

Kështu, biologu detar Luis Bezerra i Universitetit Shtetëror Ceara vendosi të hetojë fenomenin pasi u pengua në njërën prej “blloqeve” gjatë një shëtitjeje në një plazh në veri të Brazilit në korrik të vitit 2019, përcjell Telegrafi.

Pas disa hulumtimeve fillestare Bezerra vuri re se disa prej blloqeve ishin të mbuluara në barna të rritura në det të thellë, duke treguar se ato ishin nën ujë për një kohë të konsiderueshme, si dhe kishin udhëtuar një distancë të madhe para se të dilnin në breg.

Duke hetuar me kolegët e tij, Bezerra përfundimisht arriti në përfundimin magjepsës se ato e kishin origjinën nga Rio Grande, një udhëtues gjerman që udhëtonte vajtje-ardhje midis Amerikës së Jugut dhe Hamburgut, derisa u kap nga një anije aleate në vitin 1944 në rrugën për në shtëpi nga Japonia.

Video nga Paradoks

Zana Avdiu shuan kurreshtjen, tregon se a ka të dashur - flet për martesë e fëmijë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci