Të fundit

Anglia kombëtarja më e vlefshme në Botëror

32 ekipe do të garojnë për trofeun e Kupës së Botës që do të fillojë nesër në Katar. Anglia kryeson listën si kombëtarja më e vlefshme, ndërsa pas saj radhiten Brazili, Franca e Spanja.

Sipas Observatorit të Futbollit CIES, 26 lojtarët e Anglisë në Katar kanë një vlerë të kombinuar 1,305 miliardë £ (1,499 miliardë euro), me mesfushorin e Borussia Dortmund që përbën 176,9 milionë funte nga kjo total i vetëm.

Pas skuadrës së Southgate janë të parashikueshme Brazili, Franca, Spanja dhe Portugalia, të cilat janë të vetmet skuadra të tjera që vlerësohen me më shumë se 1 miliardë funte në turne, me skuadrën e Gjermanisë me vlerë vetëm 892.9 milionë funte – pavarësisht vlerësimit prej 132.2 milionë funte të Jamal Musiala.

Europa dominon çuditërisht gjysmën e sipërme të listës me 11 nga 16 skuadrat më të shtrenjta, me Argjentinën skuadrën më të shtrenjtë nga Amerika e Jugut (654.9 milion £), SHBA-të në krye për Amerikën e Veriut (319.6 milion £) dhe Senegalin kryesues për Afrikën. (275.8 milion £).

Në anën e kundërt të renditjes, Kosta Rika është skuadra që vlerësohet me shumën më të ulët në kompeticion me vetëm 20.16 milionë £ – me rreth 20 për qind të vlerës së skuadrës së tyre të përbërë nga ish-portieri i Real Madridit, Keylor Navas – dhe pret Katarin i dyti. nga fundi në 25.42 milion £.

Vlera e përgjithshme e 32 skuadrave në gara vlerësohet të jetë rreth 13.13 miliardë paund nga CIES.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci