Të fundit

Pacolli është i interesuar të blejë Man Utd?

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka treguar interesimin e tij për të blerë Manchester United nga Glazers.

Pacolli shërbeu si president i dytë i Kosovës nga 22 shkurt 2011 deri më 4 prill 2014.

Ai është gjithashtu një miliarder dhe një biznesmen i suksesshëm, duke qenë aksionari kryesor i kompanisë zvicerane të ndërtimit dhe inxhinierisë civile Mabetex Group.

Një tifoz futbolli, Pacolli së fundmi ndoqi një ndeshje të Arsenalit në Emirates Stadium kur Topçinjtë mposhtën Leicesterin në gusht.

Dhe i pyetur nga gazetarët të mërkurën nëse ai ishte i interesuar të blinte Manchester United, Pacolli u përgjigj “në rregull”.

Familja Glazer ka nxjerrë zyrtarisht në treg Manchester United pas gati 18 vitesh pronësi.

Sir Jim Ratcliffe, i cili aktualisht zotëron skuadrën franceze Nice, dhe David Beckham, një legjendë e United që tani drejton Inter Miami në MLS, janë ndër ata që janë lidhur me ofertat për United dhe çmimi i kërkuar është mahnitës.

Pronari i gjigantit petrokimik Ineos [Ratcliffe] tani do të paraqesë një qasje të re, raporton Telegraph, transmeton Paparaci.

“Megjithëse ai është i kujdesshëm në lidhje me pagesën e tepërt pasi të brendshëm sugjerojnë se Glazers po kërkojnë një çmim më të madh se 5.8 miliardë euro”.

Pacolli, 71 vjeç, tani ka vendosur kapelën e tij në ring. Ai ka një vlerë neto prej 1 miliard euro, sipas Forbes, por ka shumë bashkëpunëtorë të fuqishëm dhe të pasur si në Kremlin ashtu edhe në Uashington. Një nga postimet e tij të fiksuara në Instagram është një video e tij me ish-presidentin amerikan Donald Trump.

Pacolli ka shërbyer edhe si zëvendëskryeministër i parë i Kosovës dhe ka qenë ministër i Punëve të Jashtme nga viti 2017 deri në vitin 2019.

“Ai është edhe kryetar i Aleancës Kosova e Re dhe ka një të kaluar edhe si negociator i suksesshëm pengjesh. Ai negocioi lirimin e më shumë se 25 pengjeve nën Talibanët në Afganistan midis 2004 dhe 2007”, thuhet në artikull, përcjell Paparaci.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci