Të fundit

Shenjat e dhunës ende prezente – imazhi i veriut një ditë pas tensioneve

Në Mitrovicë të Veriut dhe Zveçan, një ditë pas protestave dhe barrikadave, situata është e qetë. Barrikadat janë tërhequr dhe qytetarët po mund të lëvizin lirshëm në rrugët e këtyre dy komunave të banuar me shumicë serbe.

Megjithatë, shenjat e dhunës janë ende të dukshme në rrugë, pasi më 13 tetor, qytetarët protestuan ndaj një aksioni të Policisë dhe Doganës së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave.

Në protestat që pasuan këtë aksion u lënduan dhjetë policë dhe dhjetë qytetarë të kësaj komune kërkuan ndihmë mjekësore. Ndërkaq, nën dyshimet për kontrabandë janë arrestuar tetë persona, shumica prej të cilëve shqiptarë.

Radio Evropa e Lirë u sjell disa fotografi të bëra më 14 tetor në Mitrovicë të Veriut dhe Zveçan.

Në rrugën pranë kësaj pompe të benzinës në Zveçan, shenjat e dhunës janë ende të dukshme. Qytetarët e kësaj komune, më 13 tetor protestuan kundër një aksioni të zhvilluar nga autoritetet e Kosovës, kundër kontrabandës. Policia e Kosovës tha se protestuesit kishin përdorur bomba zhurmuese, bomba dore, mjete piroteknike e gjëra të forta, gjatë protestës së tyre.  (Zveçan, 14 tetor 2021)
Në rrugën pranë kësaj pompe të benzinës në Zveçan, shenjat e dhunës janë ende të dukshme. Qytetarët e kësaj komune, më 13 tetor protestuan kundër një aksioni të zhvilluar nga autoritetet e Kosovës, kundër kontrabandës. Policia e Kosovës tha se protestuesit kishin përdorur bomba zhurmuese, bomba dore, mjete piroteknike e gjëra të forta, gjatë protestës së tyre.

(Zveçan, 14 tetor 2021)

Kjo rrugë në afërsi të "Lagjes së Bosnjakëve" në Mitrovicë të Veriut më 13 tetor u bllokua nga disa kamionë, që vendosën banorët lokalë. Kjo rrugë është një prej rrugëve që lidh pjesën verirore dhe jugore të Mitrovicës.  (Mitrovicë e Veriut, 14 tetor 2021)
Kjo rrugë në afërsi të “Lagjes së Bosnjakëve” në Mitrovicë të Veriut më 13 tetor u bllokua nga disa kamionë, që vendosën banorët lokalë. Kjo rrugë është një prej rrugëve që lidh pjesën verirore dhe jugore të Mitrovicës.
(Mitrovicë e Veriut, 14 tetor 2021)
Autoritetet në Kosovë thanë se operacioni i 13 tetorit nuk ishte i drejtuar kundër nacionaliteti, duke potencuar që shumica e të arrestuarve janë shqiptarë. Por, serbët në Mitrovicë të Veriut më 13 tetor e kundërshtuan këtë vendim dhe në përleshjet mes policisë dhe protestueve, sipas autoriteteve shëndetësore, në këtë komunë ndihmë mjekësore kërkuan ndihmë dhjetë persona. (Mitrovicë e Veriut, 14 tetor 2021)
Autoritetet në Kosovë thanë se operacioni i 13 tetorit nuk ishte i drejtuar kundër nacionaliteti, duke potencuar që shumica e të arrestuarve janë shqiptarë. Por, serbët në Mitrovicë të Veriut më 13 tetor e kundërshtuan këtë vendim dhe në përleshjet mes policisë dhe protestueve, sipas autoriteteve shëndetësore, në këtë komunë ndihmë mjekësore kërkuan ndihmë dhjetë persona.

(Mitrovicë e Veriut, 14 tetor 2021)

Aksioni i Policisë dhe Doganës së Kosovës u zhvillua edhe në Zveçan. Edhe në këtë komunë, qytetarët protestuan kundër këtij aksioni. (Zveçan, 14 tetor 2021)
Aksioni i Policisë dhe Doganës së Kosovës u zhvillua edhe në Zveçan. Edhe në këtë komunë, qytetarët protestuan kundër këtij aksioni.

(Zveçan, 14 tetor 2021)

Në Mitrovicën e Veriut, barrikadat e vendosura nga banorët, që bllokonin qarkullimin në këtë komunë të banuar me shumicë serbe, u hoqën në orët e vona të 13 tetorit. (Mitrovicë e Veriut, 14 tetor 2021)
Në Mitrovicën e Veriut, barrikadat e vendosura nga banorët, që bllokonin qarkullimin në këtë komunë të banuar me shumicë serbe, u hoqën në orët e vona të 13 tetorit.

(Mitrovicë e Veriut, 14 tetor 2021)

Doganat e Kosovës i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se kontrabandë me mallra ka në tërë vijën kufitare të Kosovës, por ky fenomen është më prezentë në komunat në veri të Kosovës. (Mitrovicë e Veriut 14 tetor 2021)
Doganat e Kosovës i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se kontrabandë me mallra ka në tërë vijën kufitare të Kosovës, por ky fenomen është më prezentë në komunat në veri të Kosovës.

(Mitrovicë e Veriut 14 tetor 2021)

Barrikadat në magjistralen Prishtinë-Rashkë, përkatësisht në Rudarë të Zveçanit, u hoqën në mbrëmjen e 13 tetorit. 
Barrikadat në magjistralen Prishtinë-Rashkë, përkatësisht në Rudarë të Zveçanit, u hoqën në mbrëmjen e 13 tetorit. 

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci