Të fundit

Princi William kritikon Bezos dhe Musk: Të shpëtojnë planetin në vend që të eksplorojnë hapësirën

Princi William ka sugjeruar që sipërmarrësit e mëdhenj duhet të përqëndrohen në shpëtimin e Tokës, në vend që të angazhohen në turizmin hapësinor. Duka i Kembrixhit tha se truri dhe mendjet e mëdha duhet të “përpiqen të riparojnë këtë planet, jo të përpiqen të gjejnë një vend tjetër për të shkuar dhe jetuar”. Ai gjithashtu paralajmëroi për një rritje të “ankthit klimatik” midis brezave të rinj.

William foli për BBC Newscast para dhënies së çmimit Earthshot, për të shpërblyer ata që përpiqen të shpëtojnë planetin. Duke folur për garën aktuale në hapësirë ??dhe përpjekjen për të promovuar turizmin hapësinor, William tha:

“Ne kemi nevojë për trutë dhe mendjet më të mëdha të botës të vendosur në përpjekjen për të riparuar këtë planet, duke mos u përpjekur për të gjetur vendin tjetër për të shkuar dhe jetuar. Është me të vërtetë thelbësore të përqëndrohesh në këtë planet, sesa të heqësh dorë dhe të nisesh drejt hapësirës për të provuar dhe menduar zgjidhje për të ardhmen.”

Të mërkurën, aktori i Hollivudit William Shatner u bë personi më i vjetër që shkoi në hapësirë, ndërsa hyri në bordin e kapsulës nën-orbitale Blue Origin të krijuar nga miliarderi dhe themeluesi i Amazon, Jeff Bezos. Sir Richard Branson dhe Elon Musk po ndërtojnë gjithashtu biznese hapësinore.

William tha gjatë intervistës se ai nuk ka absolutisht asnjë interes për të shkuar në hapësirë, duke shtuar se kishte një pyetje themelore mbi koston e karbonit të fluturimeve në hapësirë.

Ai paralajmëroi se kishte “një rritje të ankthit për klimën midis të rinjve, e ardhmja e të cilëve në thelb kërcënohet gjatë gjithë kohës”. Princi e quajti këtë, diçka shumë shqetësuese.

Princi, i cili është babai i tre fëmijëve, u bëri thirrje të rriturve që të kujtojnë se sa e rëndësishme ishte për ta kur ishin fëmijë që të qëndronin jashtë dhe të mendojnë se çfarë po u vjedhim brezave të ardhshëm.

Duka theksoi se do të ishte një katastrofë absolute nëse Princi George do të ulej në vendin e tij dhe të fliste për shpëtimin e planetit sërish pas 30 viteve.

 

Video nga Paradoks

Zana Avdiu shuan kurreshtjen, tregon se a ka të dashur - flet për martesë e fëmijë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci