Të fundit

Kapen me 180 kg marijuanë, arrestohen dy shqiptarë në Spanjë

Ky aksion nisi kur një patrullë në shërbimin e parandalimit dhe sigurisë qytetare që i përket Postës kryesore të Gardës Civile të Vícar (Almeria) vëreu se në një shtëpi që ndodhet në një urbanizim ekskluziv të bashkisë, gjenden disa persona që kryejnë ambalazhimin e sythave të marijuanës, kështu që vëzhgimi organizohet menjëherë rreth shtëpisë së një familjeje, e cila përbëhet nga tre kate dhe është ndërtuar në rreth 700 m2.

Gjatë vëzhgimit, personeli i Gardës Civile vëzhgoi lëvizjen e personave dhe automjeteve të ndryshme. Dy orë pas fillimit të operacionit, patrulla të ndryshme përgjuan dy automjete në dalje të shtëpisë, me dyshimin se njëra prej tyre mund të përdorej për transportin e lëndës narkotike, duke dhënë rezultat pozitiv kur pas identifikimit të shtetasve të saj dhe këqyrjes së mjeteve, u konstatua se e dyta ishte e ngarkuar plotësisht me sytha marijuane, të ambalazhuar në vakum dhe etiketuar sipas varietetit dhe përqindjes së THC-së, kështu që banuesit, dy burra me kombësi shqiptare, u arrestuan.

Pas marrjes së autorizimit gjyqësor përkatës, personeli i Gardës Civile përgjegjës për hetimin kreu kontrollin e banesës, ku gjeti paketime të shumta me etiketa të ndryshme, disa kuti çanta të reja, dy makina ambalazhimi me vakum, një peshore dixhitale etj, të cilat zakonisht përdoren për zhvillimin e kultivimit të marijuanës në ambiente të mbyllura. Përveç afro 170 thasëve me sytha të ambalazhuar, rreth 180 kg, në mjetin e kapur më parë është gjetur edhe një makineri ambalazhimi dhe produkte të ndryshme dezinfektimi.

Në vijim të veprimeve të ndryshme hetimore, efektivët e Gardës Civile zbuluan pronarin dhe qiradhënësin e banesës, i cili gjithashtu është arrestuar për veprën penale të trafikut të lëndëve narkotike, pasi u konstatuan indikacione të ndryshme që konstatojnë se ai ka dijeni për aktivitetin. veprim i kundërligjshëm që qiramarrësit e tij kryejnë në banesë.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci