Të fundit

Selakoviq: Me rëndësi është që Vatikani të mos e njohë Kosovën

Për Serbinë është me rëndësi të madhe pozicioni i Vatikanit në aspektin e “shpalljes së njëanshme të pavarësisë së Kosovës”, ka pretenduar shefi i diplomacisë serbe Nikolla Sellakoviq.

“Duke luftuar për ruajtjen e integritetit territorial dhe sovranitetit në Kosovë, Serbia insiston në atë se trashëgimia kulturore në krahinën tonë jugore jo vetëm serbe, por bëhet fjalë edhe për trashëgiminë krishtere të Evropës”, ka deklaruar Sellakoviq në hapjen e në ekspozite “Serbia dhe Vatikani 1878-1914” në Universitetin Pontifikal Lateran në Romë.

Sellakoviq ka pretenduar se “themelet e krishterimit të Evropës nuk mund të ruhen pa minimumin e unitetit dhe kohezionit gjithë krishterë”

“Ai ka shtuar se Serbia dhe Vatikani janë duke zhvilluar një bashkëpunim të bazuar në mirëkuptim”./Paparaci.live.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci