Të fundit

Ekonomia gjermane përballet me deficitin e dytë më të lartë që nga viti 1990

Ndërsa ekonomia gjermane u rrit pak më shumë në tremujorin e dytë të 2021 sesa ishte llogaritur fillimisht, u zbulua gjithashtu se deficiti i Gjermanisë pas pandemisë qëndron në nivelin e tij të dytë më të lartë që nga ribashkimi i saj.

‘’Shpenzimet shtetërore gjermane gjatë pandemisë së koronavirusit e tërhoqën buxhetin kombëtar më thellë në gjysmën e parë të vitit 2021, njoftoi të martën Zyra Federale e Statistikave.

Gjatë asaj periudhe, qeveria federale, shtetet, bashkitë dhe fondet e sigurimeve shoqërore shpenzuan një total prej 80.9 miliardë eurosh (94.9 miliardë dollarë) më shumë sesa morën, duke krijuar një deficit prej 4.7 për qind në lidhje me prodhimin e përgjithshëm ekonomik.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci