Të fundit

Shpresa e humbur e afganëve, refugjatët: Nuk u zihet besë talebanëve

Mohammed Ameen sapo ka mbërritur në Pakistan, pasi u largua nga dhuna e talebanëve, që fillimisht morën qytetin e tij Mazar i Sharif dhe më pas kryeqytetin Kabul.

“Kur talebanët hynë në Kabul, njerëzit u trembën dhe vrapuan drejt aeroportit. Unë po i shihja në distancë. Situata ishte kaotike, njerëzit ishin në panik. Ata mendonin se mund t’u ndodhte gjithçka. Të gjithë përpiqeshin të hipnin në avionë, disa prej tyre madje u kapën pas krahëve të avionëve. Shumë prej tyre ranë, por nuk kishin frikë”, u shpreh Mohammed Ameen.

Mohammed thotë se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të largohej në mënyrë tokësore dhe shumë të tjerë ndoqën shembullin e tij, pasi amerikanët ndërprenë evakuimin e afganëve.about:blank

Por rritja e numrit të afganëve të zhvendosur ka gjasa të rrisë tensionet në rajon dhe ndoshta edhe më gjerë në botë.

Video nga Paradoks

Zana Avdiu shuan kurreshtjen, tregon se a ka të dashur - flet për martesë e fëmijë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci