Të fundit

Shkollat e fusin në listë të zezë serialin “Squid Game”

Shkollat ​​po paralajmërojnë prindërit që të mos i lënë fëmijët e tyre të shikojnë serialin horror të Netflix-it, “Squid Game” pasi disa nxënës u panë duke imituar skena të njëjta si në serial.

Seriali i Koresë së Jugut, i cili aktualisht është seriali më i shikuar në ShBA dhe në Mbretërinë e Bashkuar, përqendrohet në një shfaqje të lojërave imagjinare, në të cilën personazhet e varfër konkurrojnë në një seri lojërash me pasoja vdekje për të fituar një çmim prej 27 milionë funtesh (31.7 milionë euro), shkruan DailyMail.

Drama e mbijetesës, e cila përmban skena tmerruese të personazheve që goditen në kokë si dhe trafikimin e organeve, i shfaq garuesit duke marrë pjesë në versionet e lojërave tradicionale të fëmijëve, me fituesit që përparojnë në fazën tjetër.

Ata që dështojnë të kualifikohen në lojën e ardhshme ekzekutohen nga një skuadër e maskuar që iu qëndrojnë pranë me mitralozë, transmeton Telegrafi.

Shfaqja e diskutueshme tani ka ndikuar që shkollat t’iu kërkojnë prindërve të monitorojnë atë që fëmijët e tyre po shikojnë mes frikës së imitimit të personazheve të serialit.

“Sandown School” në Deal, Kent, tha se mësuesit u kishin dhënë nxënësve të tyre mësime shtesë mbi sigurinë në internet dhe rreziqet e shikimit të përmbajtjes që ‘nuk është e përshtatshme për moshën’ si përgjigje ndaj popullaritetit të serialit.

Një zëdhënëse e shkollës tha: “Ne jemi gjithmonë duke azhurnuar këshillat tona për prindërit dhe fëmijët, është diçka që ne po e përditësojmë vazhdimisht”.

“Si përgjigje ndaj këtij programi dhe të tjerëve ne kemi dhënë mësime shtesë për dhunën dhe dëmet në internet”.

Goodwin Academy, një shkollë tjetër në Deal, konfirmoi se ekipi i saj mbrojtës u kishte dërguar një letër prindërve në lidhje me shqetësimet rreth serialit.

Një prind që jeton në Deal shkroi në rrjetet sociale: “Ne kemi marrë dy letra shkollore (fillore/të mesme) që paralajmërojnë prindërit rreth përmbajtjes së serialit ‘Squid Game’”.

“Po filloj të mendoj se një letër më e përgjithshme në lidhje me përgjegjësinë prindërore mund të jetë më e dobishme. Mbani një sy mbi atë se çfarë fëmijët tuaj po shikojnë”.

Një baba tha se shkolla e fëmijëve të tij në Ilford, në lindje të Londrës, kishte paralajmëruar prindërit në një letër për fëmijët që luanin versionin e tyre të “Squid Game” dhe se prindërit mund të sanksionoheshin për këtë.

Ai shkroi në Twitter: “Nuk mund të besoj se shkolla e fëmijëve të mi duhet të dërgojë një letër duke u thënë prindërve se fëmijët po luajnë versionin e tyre të ‘Squid Game’ dhe se prindërit do të dënohen nëse fëmijët e tyre imitojnë lojën ‘Squid’. Popullariteti i këtij seriali është në nivelin tjetër”.

Seriali “Squid Game”, i cili u publikua në Netflix më 17 shtator, u shkrua nga skenaristi Hwang Dong-hyuk i cili vetë-vuajti varfërinë gjatë dhjetë viteve që kaloi duke u përpjekur për të bërë skenarin e serialit.

Në çdo episod të “Squid Game”, personazhet marrin pjesë në versione të përgjakshme të lojërave tradicionale të fëmijëve, dhe nëse humbasin, ata vdesin.

“Squid Game” është vlerësuar i përshtatshëm për shikuesit e moshës 15 vjeç e lart dhe Netflix jep një seri paralajmërimesh të përmbajtjes duke përfshirë seksin, dhunën dhe vetëvrasjen.

John Jolly, CEO i Parentkind, një rrjet bamirësie i mbledhësve të fondeve PTA në Mbretërinë e Bashkuar, tha: “Aty ku ka shqetësime mbrojtëse, veçanërisht kur fëmijët më të vegjël se 15 vjeç po shikojnë serialin në shtëpi, prindërit duhet të gjykojnë nëse nuk është i përshtatshëm për fëmijën e tyre”.

Ata duhet të kenë mbikëqyrjen e prindërve për të vendosur, ashtu siç duhet të bëjnë kur bëhet fjalë për çdo shfaqje që përmban tema të të rriturve që fëmija i tyre dëshiron të shohë.

Video nga Paradoks

Zana Avdiu shuan kurreshtjen, tregon se a ka të dashur - flet për martesë e fëmijë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci