Të fundit

Koalicionet si pazar për fitore

Partitë politike në Kosovë nuk janë përcaktuar rreth koalicioneve të mundshme para rrethit të dytë të votimeve për kryetarë të komunave. Disa prej tyre i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se janë duke pritur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve komunale të 17 tetorit, për të nisur negociata për koalicionet e mundshme.

Në zgjedhjet e kaluara lokale të vitit 2017, partitë politike në shumicën e komunave kishin bërë koalicione të cilat i kishin zyrtarizuar, e në disa raste kishin marrë mbështetje nga njëra apo tjetra parti.

Sipas rezultateve preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 21 komuna do të shkojnë në balotazh, që do të mbahet më 14 nëntor 2021.

Lëvizja Vetëvendosje do të shkojë në balotazh në 12 komuna, Lidhja Demokratike e Kosovës në nëntë komuna, Partia Demokratike e Kosovës në tetë komuna dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në pesë komuna.

Arbëresha Loxha-Stublla, drejtoreshë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike, thotë për REL se vendimi i partive për koalicionet e mundshme nuk bazohet në parime, vlera apo plane të përbashkëta.

“Kryesisht edhe në të kaluarën, por edhe kësaj radhe, partitë politike koalicionet i bazojnë në pazare politike apo kalkulime të partive politike se cila ofertë ose cili bashkëpunim me partitë tjera do të mund t’ia sigurojë fitoren”, thotë Loxha-Stublla.

Koalicionet mund të ndryshojnë nga komuna në komunë

Drejtuesit e partive politike thonë se ende nuk kanë diçka konkrete rreth koalicioneve, por që koalicionet ndërmjet tyre mund të ndryshojnë nga komuna në komunë.

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi thotë se po presin zyrtarizimin e rezultateve për të filluar më pas negociatat për koalicionet e mundshme.

Rezultatet përfundimtare ende nuk dihet se kur do të shpallen nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Në të kaluarën, KQZ-së i ishin dashur 12-17 ditë për të certifikuar rezultatet e zgjedhjeve lokale.

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, pas raundit të parë të zgjedhjeve, deklaroi se lidhur me koalicionet për raundin e balotazhit do të vendosin degët e partisë në komunat përkatëse.

Ndërkaq, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi i pyetur se kë do ta përkrahin në garën për Prishtinën, pasi PDK-ja nuk do të jetë në balotazh me kandidatin e tyre, Krasniqi ka thënë se i mbetet Uran Ismailit, i cili ishte në garë për Prishtinë, që të vendosë.

Mediumi ka tentuar që të komunikojë me Ismailin, por ai nuk i është përgjigjur thirrjeve të REL-it.

Ndërkaq, kryeministri i Kosovës Albin Kurti njëherësh kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, gjatë një konference për media ka thënë se pa humbur kohë do të fillojnë të bëjnë plane se si do të ecin tutje për në balotazh.

Qëndrim Arifi, hulumtues i lartë pranë organizatës Iniciativa për Progres (INPO), që merret me politika lokale, thotë për Radion Evropa e Lirë se është shumë e rëndësishme që koalicionet të jenë parimore, në mënyrë që asambletë komunale të jenë sa më funksionale.

“Kur ka koalicione joparimore dhe jo të bazuar në fuqinë reale të një subjekti politik, atëherë kohë pas kohe lindin probleme, qoftë probleme në shkëputje të koalicioneve, qoftë probleme të votimeve të ndryshme që ndodhin në asamble”, thotë ai.

Disa nga koalicionet më 2017

Partitë politike në balotazhin e zgjedhjeve për kryetarë të komunave në vitin 2017, në disa komuna patën vendosur të garojnë pa koalicione apo mbështetje e disa kishin bërë edhe koalicione zyrtare.

Nga zgjedhjet e 22 tetorit 2017, 19 nga 38 komuna patën shkuar në raund të dytë të zgjedhjeve.

Në Prishtinë në balotazh ishte Lidhja Demokratike e Kosovës me kandidat, Arban Abrashin i cili kishte zyrtarizuar koalicion parazgjedhor me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës.

Derisa, Shpend Ahmeti nga Lëvizja Vetëvendosje kishte marrë mbështetjen në koalicion zyrtar nga Aleanca Kosova e Re.

Në Gjilan, LVV-ja kishte marrë mbështetje nga Partia e Drejtësisë, derisa LDK-ja kishte garuar e vetme.

Në Podujevë, LDK-ja dhe LVV-ja patën garuar të vetme. Edhe në Suharekë, AAK-ja dhe LDK-ja nuk kishin bërë ndonjë koalicion parazgjedhor. Po ashtu, PDK-ja dhe LVV-ja në Kaçanik nuk kishin zyrtarizuar ndonjë koalicion.

Në Mitrovicë të Jugut, kandidati i AKR-së, Agim Bahtri kishte mbledhur katër parti LVV-ja, Nisma, Alternativa dhe Partinë e Drejtësisë kundër Valdete Idrizi, kandidate e PDK-së, e cila kishte marrë mbështetjen e AAK-së.

Në Prizren, Mytaher Haskuka nga LVV-ja mori mbështetjen e partive si Nisma dhe Alternativa. Ndërkaq, Shaqir Totaj nga PDK-ja mori mbështetjen e AAK-së dhe KDTP-së.

Në Gjakovë, kandidat i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ardian Gjini pati marrë mbështetjen e Partisë Shqiptare Demokristiane. Derisa Mimoza Kusari-Lila nga Alternativa kishte pasur mbështetjen e LVV-së, LDK-së si dhe AKR-së.

Në Malishevë, PDK-ja bëri koalicion me AKR-në kundër Nismës, e cila nuk bëri koalicion.

Në Vushtrri, LDK-ja kishte marrë mbështetjen e AKR-së dhe LVV-ja kundër PDK-së me AAK-në.

Kandidati për Komunën e Kamenicës nga LDK-ja pati marrë mbështetjen e AKR-së për këtë komunë.

Ndërkaq, kandidati i LVV-së, Qëndron Kastrati pati bërë marrëveshje koalicioni me AAK-në.

Video nga Paradoks

"Sa ma budallë mashkulli ma shumë dhunë", "Fejohen për ni t'shkume n'deti": Valon Syla flet për dhunën ndaj grave, u drejtohet Vjosa Osmanit e Albulena Haxhiut - "Siguria financiare zgjidh shumë sene"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci