Të fundit

Ambasada Amerikane: UNMIK-u duhet të mbyllet

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka bërë thirrje për përfundimin e misionit të UNMIK-ut në Kosovë.

Përmes llogarisë zyrtare të Ambasadës në Twitter, është përseritur ajo çka u tha mbrëmë nga Këshilltari i lartë për Çështje të Posaçme Politike të ShBA-së, Jeffrey DeLaurentis, gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Ngjarjet e fundit përsëri demonstruan se UNMIK-u e ka përmbushur qëllimin e tij siç është përcaktuar në mandatin fillestar. Ne duhet ta pranojmë këtë realitet dhe të shkojmë drejt mbylljes së tij“, shkruhet në postimin e Ambasadës.

Lidhur me pozitën e UNMIK-ut në Kosovë, DeLaurentis shtoi se nuk është parë të kenë pasur ndonjë ndikim veprimet e organizatës.

“Ne vërejmë se UNMIK-u nuk ka luajtur rol kritik në zgjidhjen e tensioneve të fundit mes Kosovës e Serbisë rreth çështjes së targave. De-eskalimi i këtij problemi, me përkrahje të përkohshme të ofruar nga KFOR-i, tregon se organizatat tjera mund të shërbejnë në këtë rol me efekt më të mire”, shtoi ai.

 

Video nga Paradoks

"Sa ma budallë mashkulli ma shumë dhunë", "Fejohen për ni t'shkume n'deti": Valon Syla flet për dhunën ndaj grave, u drejtohet Vjosa Osmanit e Albulena Haxhiut - "Siguria financiare zgjidh shumë sene"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci